TOP 10 ČINJENICA O FOLNOJ KISELINI
U reproduktivnoj medicini, folna kiselina kao dodatak ishrani je poslednjih dvadesetak godina neizostavna. Žene koje planiraju trudnoću često pitaju koje bi dodatke ishrani ili lekove trebale uzimati da bi trudnoća bila uspešna. Subspecijalisti reproduktivne medicine mogu preporučiti koje preparate treba uzimati tokom trudnoće.
U medicinskoj literaturi, folat je naziv za sve preparate koji sadrže vitamin B9.Mogu se nalaziti u hrani ili su sintetski stvoreni: folna kiselina, dihidrofolat (DHF), tetrahidrofolat (THF) i različiti preparati metiltetrahidrofolata (MTHF). Svi preparati folata, jednom kad se metabolišu u crevima, se u krvi nalaze uglavnom u formi 5-MTHF (5-metiltetrahidrofolat).
Koje su to važne činjenice o folnoj kiselini?
1.Folna kiselina je sintetski oblik folata, odnosno ne nalazi se u prirodi nego je sintetisana za ljudsku upotrebu. Ženama koje planiraju trudnoću se preporučuje primena prekoncepcijski jer dokazano smanjuje rizik za defekte neuralne cevi (spine bifide, encefalokele, itd).
2.U nekim delovima sveta, kao SAD i Kanadi se zakonski obavezno dodaje procesuiranoj hrani (brašnu, žitaricama i slično).
3.Činjenica je i da se kod nas se pod nazivom „folati“ uglavnom misli na preparate koji sadrže aktivne oblike folata (5-MTHF), koji se reklamiraju kao prirodni.
Koliko god prirodni preparati teoretski zvučali odlično, dva su problema. Aktivni oblik folata potreban je samo pacijentima koji ne mogu da metabolišu folnu kiselinu, a njih je vrlo malo. Drugi problem je taj što su sva istraživanja koja su pokazala smanjenje rizika za defekte neuralne cevi sprovedena sa folnom kiselinom, a ne sa aktivnim oblicima folata.
4.Zato se za smanjenje defekata neuralne cevi za sada NE MOGU preporučiti aktivni oblici folata, jer s ovim preparatima istraživanja nisu sprovedena i ne znamo kako deluju.
5.Jedino gde se ispitivanja aktivnih oblika folata sprovode su kod pacijenata koji ne mogu metabolisati folnu kiselinu. Ovi pacijenti imaju grešku u genu koji pretvara folate u aktivnu formu (MTHFR gen, homozigoti 677 cc ili tt). Kao posledicu ovi pacijenti imaju povišen nivo homocisteina u krvi i veći rizik za defekte neuralne cevi u trudnoći. Iako se još uvek ne mogu doneti definitivne preporuke za korišćenje aktivnog oblika folata, ovim pacijentima je verovatno potreban baš ovakav oblik.
Koja hrana sadrži folate?
6.Ako pacijent nema polimorfizam MTHFR gena, a želi uzimati prirodni folat, naći će ga u zelenom lisnatom povrću, citrusima, mlečnim proizvodima, orašastim plodovima, i mahunarkama. Da bi se sprečio nastanak neuroloških oštećenja nadoknada folne kiseline je neophodna jer je hranom teško postići adekvatne koncentracije folata u krvi.
Nedostatak folne kiseline
7. Posledica nedostatka folne kiseline u prve četiri nedelje intrauterinog života mogu biti neurološka oštećenja.
Spina bifida
Spina bifida je defekt neuralne cevi koji se javlja u prve četiri nedelje trudnoće. Tokom razvoja fetusa kičmeni stub se ne razvija pravilno što dovodi do različitog stepena trajnog oštećenje kičmene moždine i nervnog sistema. Deca rođena sa spina bifidom mogu imati otvorenu leziju na kičmenom stubu. Tada se javljaju značajna oštećenja nerava i kičmene moždine. Iako se otvor na leđima obično zatvara ubrzo nakon rođenja, oštećenja su najčešće trajna. Oboleli od spina bifide najčešće imaju paralizu donjih ekstremiteta. Kakvog će stepena biti oštećenje zavisi od lokacije i težine lezije. Neki oblici mogu biti samo blagi defekti. Teži oblici podrazumevaju paralizu mišića, gubitak senzibiliteta, brojne urinarne inekcije, inkontinenciju, slabe sfinktere kao i mogućnost mentalne retardacije.
8. Do 70 posto neuroloških oštećenja se može sprečiti konzumiranjem folne kiseline. Savetuje se najmanje mesec dana pre začeća i tokom prvog tromesečja trudnoće.
9.Koncentracija folne kiseline potrebna da smanji rizike neuralne cevi je 400-800 mcg folne kiseline na dan, kroz minimalno mesec dana. Veću koncentraciju od ove trebaju uzimati žene sa pozitivnom porodičnom anamnezom. To su žene koje su već rodile dete sa defektom neuralne cevi, sa epilepsijom, dijabetesom, i sličnim hroničnim bolestima.
10.Folna kiselina je važna i u prevenciji megaloblastne anemije. Ova anemija nastaje upravo zbog deficita folne kiseline i vitamina B12. Javlja se kod trudnica i kod stanja nastalih zbog poremećaja resorpcije i iskorišćavanja, kao i smanjenog unosa ovog važnog vitamina.
Irovit kapsule su idealna kombinacija gvožđa i folne kiseline koja se može koristiti pre trudnoće, tokom trudnoće i u periodu dojenja.Sadrži 47 mg gvožđa i 500 µg folne kiseline.