TRUDNOĆA I ANTIALERGIJSKI LEKOVI!?
Organizam buduće majke drugačije reaguje na neke potencijalne alergene nego organizam žene koja nije u drugom stanju. To se, između ostaloga, odnosi i na reakcije organizma trudnice na neke poznate alergene, kao što su prašina, gljivice, pelud, mačja dlaka, također i sunce i drugo, a na šta žena koja nije u drugom stanju inače ne reaguje simptomima alergije. Ova činjenica i ne treba čuditi, jer je poznat podatak kako se znaju odjednom pojaviti ovi simptomi tek u trudnoći.
Lekovi protiv alergija ponekad se preporučuju tokom trudnoće. Pre nego što se uzme lek protiv alergije, potrebno je potražiti savet lekara ali i razmisliti o načinima za smanjenje simptoma, uključujući
Izbegavanje mogućih alergena:
- udaljiti kućne ljubimce (mačke naročito) iz neposredne blizine trudnice, odnosno iz prostorija u kući u kojima se trudnica duže zadržava (paziti da dlake kućnih ljubimaca ne budu na krevetu, garniturama za odmaranje/ležanje i drugo),
- ne otvarati prozore u periodima godine kada počinje cvetanje bijaka,
- redovno održavati primerenu čistoću kuće i pri tom nastojati ne koristiti previše agresivnih hemijskih sredstava za čišćenje,
- ne isprobavati neke nove (posebno egzotične) namirnice, odnosno kombinacije nekih namirnica koje se inače ne konzumiraju, naročito ako nešto od toga ima alergena svojstva i
- ne izlagati se direktnom uticaju sunčevih zraka
Ako je u pitanju sezonska alergija, koju inače trudnica ima i svake godine iznova proživljava, najčešće se manifestuje suzenjem očiju, začepljenim nosom, otežanim disanjem, svrabom i slično, dakle simptomima koji se inače uobičajeno tretiraju lokalnim preparatima u vidu sprejeva za nos, kapima za oči i nos i kremama, koji su u slobodnoj prodaji i antihistaminicima za peroralnu primenu (u vidu tableta).
U težim slučajevima, alergijska reakcija manifestuje se astmom, a kao najteži oblik alergijske reakcije može razviti alergijski šok.
Antihistaminici kao što su loratadin i cetirizin su sigurni za primenu u trudnoći, primena nazalnih dekongestiva u trudnica nije potpuno bezbedna , pa se radije ne preporučuje, kao ni započinjanje imunoterapije u trudnoći.
Šta može još pomoći u slučaju alergije tokom trudnoće?
- Slani nazalni sprej bez recepta može olakšati simptome. Koristiti sprej po potrebi.
- Ispiranje nosa. Kao i inhalacija vodom ili bezalkoholnim rastvorom. Voda treba biti destilirana ili sterilna, prethodno prokuvana i ohlađena ili propuštena kroz filter.
- Fizička aktivnost. Vežba pomaže smanjiti upalu nosa.
- Nosne trake. Nosne trake bez recepta mogu pomoći da nosni prolazi budu otvoreni.
- Podizanje jastuka u krevetu. Podizanje jastuka u krevetu za 30 do 45 stepeni moglo bi pomoći ublažavanju simptoma.
Za umerene do teške simptome, lekar može preporučiti kortikosteroidni sprej bez recepta u najnižoj efikasnoj dozi, uz oralni antihistaminik.
Irovit kapsule mogu biti podrška tokom trudnoće u prevenciji i terapiji anemije.Irovit kapsule sadrže gvožđe i folnu kiselinu koji će popuniti depoe feritina i omogućiti da nivo hemoglobina bude u optimalnim vrednostima koje će trudnici i porodilji obezbediti zdravu trudnoću i postporođajni period.