VAKCINACIJA U TRUDNOĆI
Ovih dana i meseci je pitanje vakcinacije protiv aktuelnog virusa SARS-CoV-2 goruće.
Bez podataka o sigurnosti vakcine protiv COVID-19 tokom trudnoće i dojenja novorođenčeta, ostavljena je siva zona u kojoj trudnice i dojilje same procenjuju između rizika od COVID-19 i imunizacije.
Preporuke NHS u Velikoj Britaniji
Web stranica NHS-a (Nacionalna zdravstvena služba) u Velikoj Britaniji savetuje majke da sačekaju dok ne prestanu sa dojenjem pre nego što prime vakcinu protiv COVID-19. “Nema dokaza da je (vakcina) nesigurna ako ste u drugom stanju ili dojite. Ali potrebno je prikupiti još dokaza pre nego što se vakcina može preporučiti i ponuditi (trudnicama i dojiljama)”.
Britanska vlada je savetovala majkama koje doje da sačekaju jer je potrebna “predostrožnost dok ne budu dostupni dodatni dokazi koji podupiru upotrebu vakcine u trudnoći i tokom dojenja”.
Šta znamo o vakcinaciji u trudnoći?
Ono što znamo od ranije o vakcinisanju trudnica je da morfofunkcionalne promene i promene u imunološkom sistemu koje se dešavaju tokom trudnoće mogu dovesti do drugačijeg reagovanja trudnica na mikroorganizme.To može imati posledice na majčino zdravlje, teži tok trudnoće, prevremeni porođaj, rađanje deteta niske porođajne mase ili pojave oboljenja kod novorođenčeta s ozbiljnim komplikacijama.
Virus influence može pogoršati zdravstveno stanje trudnica, dovesti do razvoja defekata razvoja nervne cevi i prevremenog rađanja dece i rađanja dece niske porođajne mase. Smatra se da imunizacija trudnice za 40 % smanjuje učestalost bolničkog lečenja kod trudnica oboljelih od influence. Imunizacijom trudnica omogućava se i određena zaštita dece, jer odojčad tek od šestog meseca života mogu primiti vakcinu protiv influence.
Uredan vakcinalni status trudnica uključuje da su kompletno vakcinisane protiv tetanusa, a preporučuje se da odrasli, pa i trudnice, svakih 10 godina revakcinišu sa adsorbovanim tetanus toksoidom, koji može biti samostalan ili u kombinaciji sa difteričnim toksoidom (Td).
Vakcinacija neimunizovanih ili neadekvatno imunizovaanih trudnica indukuje kod fetusa nastanak aktivnog i i pasivnog imuniteta. Prema preporukama imunizacija protiv tetanusa kod neimuniziranih ili nekompletno imuniziranih trudnica praktikuje u 5. ili 6. mesecu trudnoće s revakcinacijom u 8. mesecu trudnoće. Smatra se da će se pasivni imunitet kod deteta razviti ako se majci tetanus toksoid daje pre 6. meseca trudnoće.
Veliki kašalj i trudnoća
Bordetella pertussis može imati težak tok kod odojčadi s ozbiljnim posledicama. Mnoga relevantna stručna društva u svetu preporučuju primenu inaktivirane vakcine protiv tetanusa, difterije i acelularnog pertusisa (Tdap vakcina) tokom trudnoće. Vakcina protiv velikog kašlja (Tdap vakcina) data u 27 – 36 sedmici trudnoće je ≥85 % efikasna u sprečavanju velikog kašlja kod odojčadi do perioda kad se počinje tradicionalno davati DTaP.
Veliki kašalj može imati izuzetno težak tok tokom prva dva meseca života deteta, kada se uobičajeno DTaP vakcina ne daje. Davanjem Tdap vakcine u trudnoći transplacentarni prenos imunoglobulina G će zaštiti odojče do vremena primene DTap vakcine. Tdap vakcina se uobičajeno daje trudnicama u SAD-u i nekim zemljama u svetu, ali će verovatno imati perspektivu primene širom sveta.
Virus hepatitisa B vertikalnim prenosom sa majke na fetus neće dovesti do urođenih anomalija kod deteta. Virus hepatitisa B može dovesti do dugotrajnih posledica kasnije u životu, pa je bitno da trudnice imaju uredan HBV vakcinalni status, kao i da deca budu pravovremeno vakcinisana prema važećem protokolu vakcinacije za HBV.
Imajući u vidu navedeno, veoma je bitno da trudnice, između ostaloga, imaju uredan vakcinalni status u skladu sa nacionalnim kalendarom imunizacija.
Trudnice trebaju imati uredan vakcinalni status:
-
- Trudnice pre planirane trudnoće trebaju imati uredan MRP vakcinalni status. Ako trudnica do tada nije redovno vakcinisana MRP vakcinom preporučuje se da mesec dana ili više pre planirane trudnoće primi MRP vakcinu.
-
- Poželjno je da trudnice imaju uredan HBV vakcinalni status.
- Poželjno je da su trudnice uredno vakcinisane protiv tetanusa.
U bilo kom trimestru trudnoće može se dati inaktivisana vakcina protiv gripa. Poželjno je vakcinu protiv gripa dati nekoliko sedmica ili meseci pre očekivanog početka epidemije. Tako bi se omogućila efikasnost vakcine u sprečavanju influence i njenih posledica.
Tokom svake trudnoće od 27. do 36. sedmice trudnicama se može dati inaktivirana Tdap vakcina, koja nije licencirana u mnogim državama u svetu.
Da bi omogućili uredno zdravstveno stanje trudnice, uredan tok trudnoće i rađanje zdravog deteta, uobičajena prenatalna nega treba uključivati i primeren vakcinalni status trudnica.
Koje vakcine se ne preporučuju tokom trudnoće?
-Vakcina protiv dečije paralize se ne preporučujeu trudnoći.
-Vakcina protiv morbila, rubeole i parotitisa se ne preporučuje u trudnoći. Trudnim
ženama obolelim od rubeole savetuje se prekid trudnoće ako je infekcija nastupila u prvom
trimestru. Ukoliko je infekcija nastala u drugom i trećem trimestru rizik za plod je puno manji.
Infekcija trudnice virusom morbila u prvom trimestru obično dovodi do spontanog pobačaja a u trećem trimestru do prevremenog porođaja.
Primena vakcine protiv varičele je kontraindikovana u trudnoći, a ukoliko se primi pre trudnoće savjetuje se tri meseca period izbegavanja trudnoće.
Irovit kapsule su namenjene trudnicama i dojiljama u prevenciji i terapiji anemije usled nedostatka gvožđa. Sadrže 47 mg gvožđa i 500 µg folne kiseline.