VARIJABILNOST GLIKEMIJE KOD DECE SA DIJABETESOM
Virusi su među “prvooptuženijima” za nastanak šećerne bolesti kod dece, i to oni koji imaju osobinu da napadnu tkivo pankreasa gde se nalaze beta ćelije. Pomenućemo samo neke od mnogih virusa – influenca (grip), parainfluenca, varičela … Sada će roditelji da se prepadnu – pa ovo su veoma česti virusi. Srećom EKSTREMNO RETKO se desi šećerna bolest posle ovih infekcija, a i kada se desi skoro uvek nađemo da u porodici deteta postoji rođak koji ima dijabetes.
Dakle, najčešće je kombinacija genetske predispozicije i “spoljnog” faktora za nastanak dijabetesa.
Kako u svetu ima ogroman broj dece sa dijabetesom urađen je i ogroman broj epidemioloških studija koje se bave uzrocima šećerne bolesti kod dece. Tako su nađene brojne veze, kao na primer da deca koja umesto majčinog mleka koriste adaptirane formule imaju veće izglede da obole od dijabetesa. Ove i slične studije su zanimljive, ali imaju jednu “manu”- bave se verovatnoćama u procentima (koji su usput rečeno veoma mali).
Pojam varijabilnosti odnosi se na oscilaciju glikemije u određenom vremenskom intervalu.To znači da je uz pomoć uređaja za kontinuirano merenje nivo šećera u krvi ili uz pomoć običnih merača nivoa šećera u krvi kod deteta primećeno da se u toku dana često smenjuju periodi niskog nivoa šećera u krvi (hipoglikemija) i visokog nivoa šećera u krvi (hiperglikemija).
Pod tim se podrazumijeva kratkotrajna varijabilnost, koja se manifestuje oscilacijama tokom dana ili iz dana u dan, i oscilacija glikemije koja je prisutna u dužem vremenskom periodu.
Poslednjih nekoliko godina kratkotrajna varijabilnost glikemije registruje se pomoću aparata za kontinuirano mjerenje šećera u krvi.
Dugotrajna varijabilnost glikemije registruje se serijskim merenjem HbA1c, merenjem
glikemije natašte i postprandijalno i kasnijim izračunavanjem njihovih standardnih devijacija i koeficijenta varijacije.
Deca sa istim ili sličnim HbA1c mogu imati značajno različitu učestalost visokih i niskih vrednosti šećera u krvi tokom dana ili tokom noći, kao i različitu učestalost hipoglikemija sa svim njenim posledicama.
Varijabilnost glikemije udružena je sa mikrovaskularnim i makrovaskularnim komplikacijama dijabetesa. Postoje dokazi da je varijabilnost glikemije nezavisan faktor rizika za ukupni mortalitet i faktor rizika za smrtne ishode koji su posledica kardiovaskularnih bolesti kod dijabetesa tip 1 i dijabetesa tip 2.
Nagle i kratkotrajne epizode hiperglikemije i hipoglikemije negativno utiču na kvalitet života dece sa dijabetesom.
Česte oscilacije glikemije dovode se u vezu sa oksidativnim stresom, koji ima značajnu ulogu u patogenezi komplikacija dijabetesa.
U cilju smanjenja varijabilnosti glikemije i poboljašnja kontrole dijabetesa koriste se farmakološke i nefarmakološke intervencije – različiti režimi i načini davanja insulina, uvođenje novih lekova, kombinovano sa kontinuiranim monitoringom glukoze i odgovarajućom edukacijom .
GlukogelS je glukozni gel koji će brzo podići nivo šećera u krvi kod dece u stanju hipoglikemije.Potrebno je istisnuti celu tubu GlukogelS u usta, glukoza će se već u ustima resorbovati i za nekoliko minuta regulisati glikemiju kod dece.