VEŠTAČKI PANKREAS- REALNOST ILI … ?
Šta je uopšte veštački pankreas? Koliko je “zgodan” i praktičan za primenu kod nas? Da li ga uopšte ima kod nas?
Za početak najvažnije je stalno ponavljati što je danas uobičajeno da se podrazumeva pod izrazom „vešački pankreas“ ili “bionički pankreas”.
- kontinuirano merenje glukoze putem CGM-a (uređaj za kontinuirano merenje nivoa šećera u krvi sa bluetooth-om),
- isporuka insulina insulinskom pumpom (bluetooth),
- upravljanje, tj. donošenje odluka pomoću aplikacije s pametnim algoritmom smeštene u pametnom telefonu, pumpi ili tzv. „rig-u“. Zadatak aplikacije je, u zavisnosti od dobijenih rezultata nivoa glukoze iz CGM-a, konstantno svakih 5 minuta donositi odluke i prilagođavati isporuku hormona insulina putem insulinske pumpe.
Važno je naglasiti da je reč tzv. single hormon sistemu (jedan hormon) – insulin.
„Dual hormon sistemi “ su još uvek u procesu razvoja. Oni, osim insulina za regulisanje šećera, koriste i drugi hormon, glukagon, koji će šećer u krvi u slučaju potrebe povisiti.
Ovaj sistem je „Do It Yourself“ (DIY – uradi sam) zahteva izuzetno predanog, nesebičnog i upornog pojedinaca s dijabetesom koji je poprilično upoznat sa tehnologijom. Ova činjenica je upravo jedna od osnovnih negativnih strana ovog sistema jer je sistem poprilično komplikovan i pacijenti su prepušteni sami sebi, prijateljima koji su tehnološki dovoljno edukovani da mogu da priskoče u pomoć, online zajednici koja ne može uvek biti dostupna.Najvažnija stvar je koliko je insulinska pumpa, potrošni materijal, softver koji odgovara ovom sistemu dostupan u Srbiji.
Većini pacijenata je potreban i mini transmiter koji omogućava pumpi da komunicira s mobilnim telefonom , drugi mini transmiter koji omogućava uređaju za CGM da kontinuirano šalje podatke mobilnom uređaju. Znači, ni merač šećera ni insulinska pumpa se ne mogu direktno spojiti s mobilnim uređajem na adekvatan način.
I kada se ipak usudite i uspete da obezbedite sebi da “veštački pankreas” funkcioniše da li to znači da možete da zaboravite na svoj dijabetes?
Na žalost ne , i dalje morate za obroke pogoditi koliko ste ugljenih hidrata konzumirali i to ukucati u mobilni uređaj. Nakon toga će aplikacija odraditi većinu posla umesto vas. Ukoliko ste uzeli previše insulina, aplikacija će posle smanjiti isporuku insulina i ako je potrebno – upozoriti vas na nadolazeću hipoglikemiju.
Šta je onda osnovna prednost “veštačkog pankreasa”?
Svakodnevni život edukovane osobe s dijabetesom je primenom ovog sistema jednostavniji. Drugim rečima, manje ćete vremena trošiti na dijabetes, a bit puno uspešniji u regulaciji sa znatno manjim varijacijama nivoa šećera u krvi a samim tim i manjim komplikacijama kao što su hipo ili hiperglikemija.
Glukogel je za sada najjednostavniji i najbrži način da brzo regulišete nivo šečera u krvi u slučaju hipoglikemije.