VIRUSNE INFEKCIJE U TRUDNOĆI
Infekcije u trudnoći imaju specifično značenje zbog činjenice da se radi ne samo o infekciji majke, već i o infekciji deteta, što može ostaviti kasne i trajne posledice.
Infekcije koje nastaju u ranoj trudnoći u toku embriogeneze mogu izazvati malformacije ploda, dok infekcije u kasnijoj trudnoći mogu da se manifestuju morfološkim i funkcionalnim promena pojedinih organa i organskih sistema.
Težina, trajanje i ishod infekcije zavise o broju i virulenciji klica, imunobiološkim svojstvima odnosno otpornosti trudnice, putevima širenja infekcije, kao i gestacijskoj dobi – nedelji trudnoće.
Virus rubeole je infekcija od koje najčešće obolevaju deca pa trudnica koja ima starije dete u kući koje je u kolektivu može doći u kontakt sa ovim virusom. Prenosi se kapljičnim putem i u trudnoći može izazvati teške kongenitalne malformacije ploda.
Sindrom kongenitalne rubeole izaziva kod ploda pojedinačno ili udruženo: zastoj u rastu ploda, lezije CNS, srčane mane, lezije oka i kostiju, hepatosplenomegaliju i sl., kao i tzv. pozni rubeola sindrom koji se manifestuje panencefalitisom i dijabetes melitusom tip I u drugoj i trećoj deceniji života u do tada zdrave dece. Inače, ovaj virus spada u najjače do sada poznate teratogene agense.
Učestalost infekcije ploda u ranoj trudnoći je oko 80 % slučajeva, malformacije ploda se javljaju u skoro 100 % slučajeva, dok u drugoj polovini trudnoće do infekcije dolazi u oko 25 % odnosno malformacije ploda u minimalnim procentima.
Dijagnoza je često teska, jer je klinička slika, često nespecifična ili subklinička.Važno je napomenuti, da je kod neimunizovanih trudnica istovremena infekcija ploda vrlo verovatna, dok kod imunizovanih trudnica je taj rizik vrlo mali, ali ipak moguć u epidemijama.
Prevencija se sastoji u vakcinaciji neimunizovanih žena i to isključivo van trudnoće, jer se radi o atenuisanom živom virusu koji može izazvati inefkciju ploda.
U trudnoći je infekcija influenca virusom teža, a komplikacije teže.
Zato se savetuje da se sve trudnice vakcinišu u drugom i trećem trimestru, a one sa hroničnim oboljenjima (dijabetičari, srčane, bubrežne bolesnice i sl.) i u prvom trimestru.
U slučaju infekcije majke rino, korona i adenovirusima klinička slika nije pogoršana trudnoćom.
Nije dokazan ubedljiv teratogen potencijal ovih virusa.