VITAMIN D I GLIKEMIJA KOD OSOBA SA DIJABETESOM TIP 2
Nedostatak vitamina D je povezan sa lošom glikoregulacijom kod pacijenata sa dijabetesom tip 2 jer utiče na adekvatno lučenje insulina i pojavu insulinske rezistencije, kažu najnovije studije.
Cilj jednog od istraživanja koje je pratilo 130 pacijenata lečenih u Domu zdravlja Podgorica je bio da utvrdi da li suplementacija vitaminom D može poboljšati parametre metaboličke kontrole kod pacijenata sa dijabetesom tip 2 koji su na terapiji oralnim antidijabeticima.
Istraživanje je sprovedeno kao randomizovana, kontrolisana, prospektivna studija u periodu od 6 meseci (jun-decembar). Regrutovani pacijenti su nasumično podeljeni u 2 grupe (odnos 1:1) pri čemu je prva grupa dobijala vitamin D i lek , dok je druga grupa nastavila da uzima samo oralni antidijabetik. Doziranje je izvršeno prema smernicama Američkog endokrinološkog društva (ES) u odnosu na početni status vitamina D.
Nakon 3 meseca suplementacije uočena je značajna razlika između grupa
u vrednostima jutarnje glikemije i aterogenog indeksa (holesterol ukupni/HDL
holesterol) .
Nakon 6 meseci suplementacije, značajna razlika je uočena samo kod vrednosti glikoziliranog hemoglobina (HbA1c), dok za vrednosti HOMA-IR indeksa nije zabeležena značajna razlika između vitamin D i kontrolne grupe. Navedeno istraživanje je pokazalo da su oralne dnevne doze vitamina D smanjile vrednosti jutarnje glikemije nakon 3 meseca suplementacije i zadržale povoljan efekat nakon 6 meseci, dok je povoljan uticaj na HbA1c uočen samo nakon dugotrajnije suplementacije.
(Izvor: EFEKTI SUPLEMENTACIJE VITAMINOM D NA PARAMETRE GLIKOREGULACIJE KOD PACIJENATA SA DIJABETESOM TIP 2 NA TERAPIJI METFORMINOM;Milena Cojić, R. Kocić, A. Klisić1, Lj. Cvejanov-Kezunović, N. Kavarić,G. Kocić)
U još jednom istraživanju objavljenom u nedavnom izdanju britanskog Journal of Nutrition, znanstvenici s Novog Zelanda su proučavali 81 ženu starosti od 23 do 68 godina. Svima je dijagnostikovan sindrom insulinske rezistencije, poznatiji kao metabolički sindrom.
Žene koje su za potrebe istraživanja svaki dan tokom šest meseci uzimale 4,000 internacionalnih jedinica (IJ) vitamina D3 pokazale su značajan napredak. Naime, njihova se insulinska rezistencija dramatično poboljšala. Na taj je način smanjen rizik za razvoj dijabetesa.
Na samom početku istraživanja, nivo vitamina D kod učesnica istraživanja se kretala oko 900 miligrama po decilitru (mg/dl). Znanstvenici su otkrili kako je efekt na zdravlje bio optimalan kad je nivo vitamina D kod žena varirao između 1440 i 2142 mg/dl.
Colief vitamin D3 sadrži holekalciferol u kapima.Preporučena dnevna doza za decu je 5 kapi- 400 IJ, a odrasle osobe mogu dozu prilagoditi zahvaljujući tome što se vitamin D3 nalazi u kapima.Colief vitamin d3 sadrži 600 kapi.