ZAŠTO JE VAŽNO DA ŠTITNA ŽLEZDA BUDE ZDRAVA U TRUDNOĆI?
Pravilna sekrecija hormona štitne žlezde pomaže održavanju trudnoće, uredan razvoj mozga i nervnog sistema deteta. U prvom tromesečju, dete prima hormone štitne žlezde preko posteljice, zbog čega je važna uredna hormonalna ravnoteža majke. Nakon toga, detetova štitna žlezda sazreva i sama počinje proizvoditi hormone, međutim dete i dalje ostaje zavisno od majčinog unosa joda, koji je neophodan za sintezu hormona štitne žlezde. Kako bi se zadovoljili zahtevi majke i deteta za vreme trudnoće, raste potreba za hormonima štitne žlezde.
Estrogen u trudnoći povećava količinu belančevina koje u krvi vežu hormone štitne žlezde (tzv. proteinski nosač), što direktno povećava koncentraciju T3 i T4 hormona koji su vezani na proteinski nosač u krvi.Ova pojava najčešće dovodi do zablude i krive dijagnoze hipertireoze pa se iz tog razloga preporučuje merenje slobodnih hormona štitne žlezde (fT3 i fT4) u trudnoći.
Humani horionski gonadotropin (hCG) ,njegova koncentracija meri se pri testiranju trudnoće, a porast nivoa događa se odmah nakon začeća s maksimumom oko 10. nedelje gestacije. hCG ima umerenu stimulirajuću tireotropnu aktivnost, što znači da blago potiče štitnu žlezdu na proizvodnju hormona. Takođe, deluje direktno na TSH receptore.
Koncentracije TSH tokom prvog tromesečja mogu biti blago povišene i stimulisati rad štitne žlezde, ali se ubrzo vraćaju na normalne vrednosti ukoliko se radi o fiziološkoj trudnoći. Takođe, treba imati na umu da dolazi do prolaznog pada koncentracije TSH između 8.-14. nedelje gestacije koji je u korelaciji s koncentracijom hCG i pri tome je normalni raspon TSH kod zdravih trudnica niži od očekivanog kod zdravih žena pa to treba uzeti u obzir pri tumačenju rezultata laboratorijskog testiranja.
Hipertireoza, što znači povećano lučenje hormona, ređe se javlja za vrijeme trudnoće od hipotireoze. Povećava rizik intrauterinog zastoja rasta, preuranjenog porođaja, preeklampsije, srčanog zastoja, spontanog pobačaja, neonatalne tireotoksikoze, prirođene malformacije ploda. Nivo TSH je uglavnom smanjen, dok je povećana koncentracija slobodnog T4 hormona. Najčešće se javlja u sklopu Gravesove bolesti, za koju trudnice uglavnom znaju od pre trudnoće, a osim toga može se javiti kao gestacijska hipertireoza, dok su neki drugi uzroci kao toksični adenomi ili prolazni tireoiditisi vrlo retki. Uzrok može biti i vrlo visoke vrednosti hCG koje prate hiperemezis gravidarum u trudnoći. Hiperemezis gravidarum se manifestuje mučninom, povraćanjem, gubitkom na težini u prvoj polovici trudnoće, dehidratacijom.
Hipotireoza ili smanjeno lučenje hormona, definiše se povećanim vrednostima TSH uz smanjenu vrednost slobodno hormona tiroksina. Vrlo često radi se o subkliničkom obliku hipotireoze u trudnoći, mđutim. pokazalo se kako i subklinička hipotireoza povećava komplikacije u trudnoći. Ipak, najčešći uzrok hipotireoze, u žena kojima ne manjka joda, je autoimuna Hashimotova bolest.
Pokazalo se kako i blago povećanje TSH iznad normalnog nivoa u trudnoći može uticati na koeficijent inteligencije deteta. Žene koje imaju hipotireozu i zatrudne, u prvoj polovini trudnoće trebaju proveravati hormone štitne žlezde svake 4 nedelje kako bi se mogla prilagođavati doza leka.
NAVOsolv može brzo i lako pomoći tokom trudnoće ako trudnica ima mučninu i povraćanje.