ZAVISNOST O PAMETNIM TELEFONIMA I SPAVANJE
Zavisnost o pametnim telefonima i loše spavanje , odnosno, loš kvalitet sna kod značajnog dela mladih odraslih osoba postaje klinički problem,sugeriše novo istraživanje.
U digitalnom dobu smart frižidera, automobila na struju, i kućnih robota, svako od nas ima i produžetak ruke, naš pametni telefon.
Prvi karantin prošle godine nas je sve naterao da više vremena provodimo u kući, a kako se mnoge aktivnosti sada obavljaju online, nije neprimetno da svi malo više „visimo“ na telefonima.
Društvene mreže koje su „eksplodirale“ u poslednjih godinu dana su zasebna tema. Preko društvenih mreža možemo da validiramo našu vrednost ako to želimo, da zaradimo novac, upoznamo ljubav svog života, učimo nešto i preuzimamo ideje, ili da prosto „skrolamo“ i zaboravimo da imamo stvarne životne situacije sa kojima se suočavamo. Te situacije u ovom momentu u svetu su dominantno obojene aktuelnom pandemijom Covid-19 virusa.
Šta kaže nauka o poremećaju spavanja?
Nučnici su otkrili da je gotovo 40% odraslih u uzrastu od 18 do 30 godina koji su sami prijavili prekomernu upotrebu pametnih telefona takođe prijavilo loše spavanje.
„Naša studija pruža daljnju podršku rastućim fizičkim dokazima da zavisnost o pametnim telefonima ima štetan uticaj na spavanje“, pišu istraživači. Studija je objavljena 2. marta u časopisu Frontiers of Psychiatry.
Zavisnost o pametnim telefonima nije klinička dijagnoza
Zavisnost o pametnim telefonima formalno nije prepoznata kao klinička dijagnoza, ali to je „aktivno“ područje istraživanja. Istraživanje je sprovedeno putem ankete sa 10 pitanja i prilagođenim indeksom ocene kvaliteta spavanja. Učestvovalo je 1043 studenta (uzrast od 18 do 30 godina, 73% žena). Rezultati ukazuju da je 406 učenika (38,9%) prijavilo „zavisnost“ o svojim pametnim telefonima. Ova procenjena prevalencija u skladu je sa ostalim zabeleženim studijama kod mladih odraslih osoba na globalnom nivou. Prevalencija se kreće u rasponu od 30% do 45%, napominju istraživači.
Ukupno je 61,6% ispitanih učesnika prijavilo loš san. Među onima koji su prijavili zavisnost o pametnom telefonu, 68,7% imalo je loš kvalitet sna.
U multivarijabilnoj analizi je utvrđeno da među onima sa dokazanom zavisnosti o pametnim telefonima, izgledi za loše spavanje povećani su za 41% . Veća količina vremena provedenog u korištenju telefona i veća upotreba kasno uveče mogu povećati rizik od zavisnosti o pametnom telefonu.
Fokus kliničke zabrinutosti bi mogao biti da oni koji koriste svoje telefone nakon ponoći ili koriste svoje telefone četiri ili više sati dnevno verovatno će biti izloženi velikom riziku za poremećaj spavanja i sna.
„Povezanosti između zavisničke upotrebe pametnih telefona i lošeg kvaliteta spavanja nije iznenađujuće…“
Dr Paul Weigle,dečji psihijatar, kaže „nalaz povezanosti između zavisničke upotrebe pametnih telefona i lošeg kvaliteta spavanja nije iznenađujuće“. Mladi ljudi preterano koriste telefon u krevetu, „a to usporava početak sna narušavanjem kondicije i povećanjem fiziološkog uzbuđenja, što otežava uspavljivanje.
Plavo svetlo pametnih telefona koji se koriste noću remeti prirodne cirkadijane ritmove našeg tela, zbunjujući naš mozak je li noć ili dan i dodatno pogoršava san. „
Izvor: https://www.medscape.com/viewarticle/947123#vp_2
A znamo koliko je dobar i kvalitetan san važan i za dobar imunitet!