ZDRAV PRIRAST TELESNE TEŽINE U TRUDNOĆI
Zbog čega je trudnicama važno održavati zdrav prirast na telesnoj težini?
Za vreme trudnoće potrebe u kalorijama i hranljivim materijama jedva da se povećavaju. Važno je naglasiti da ne bi trebala rasti ukupna količina unešenih namirnica. Prednost treba dati namirnicama siromašnim u kalorijama, a bogatim u vitaminima i mineralnim materijama.
Dozvoljeni prirast telesne težine trebao bi se kretati između 11 do 15 kg.
Trudnoća nije vreme ni za smanjenje telesne težine, strogu restrikciju unosa kalorija, niti je ovo period kada je potrebno jesti za dvoje.Ovde je izuzetno važno primeniti koncept-KVALITET, A NE KVANTITET !
Ukoliko je telesna težina trudnice u granicama prosečnih vrednosti, tokom trudnoće će trebati samo oko 300 kalorija više nego što je to bilo potrebno pre trudnoće da bi se održala telesna težina.
Prekomerno dobijanje na težini tokom trudnoće povezano je s nizom dodatnih rizika za mamu i bebu ,tokom trudnoće i porođaja, ali i u kasnijem životu bebe.
Svaka peta do šest trudnica po HAPO studiji boluje od gestacijskog dijabetesa. Radi se o tipu šećerne bolesti koji se prvi put manifestuje tokom trudnoće i koji se uglavnom spontano povlači po okončanju trudnoće. Iako većinu gestacijskih dijabetesa nije potrebno lečiti lekovima, nije dobro ga ni podceniti, pošto je usko povezan s debljinom, a svaka treća trudnica s gestacijskim dijabetesom će kroz desetogodišnje razdoblje razviti tip 2 šećerne bolesti.
U podlozi gestacijskog dijabetesa je i drugi poremećaj metabolizma ugljenih hidrata – insulinska rezistencija, koja je puno raširenija,a često prođe nezapažena. Jedno od glavnih karakteristika insulinske rezistencije je reaktivna hiperinsulinemija koja stvara podlogu za prekomerno dobijanje kilograma zbog svog anaboličkog efekta.
U trudnoći se insulinska rezistencija dodatno komplikuje pod uticajem trudničkih hormona, što uz činjenicu da insulin prelazi placentalnu barijeru, predstavlja dodatne rizike po majku i po nerođeno dete. Majka je osim sklonosti prekomernom debljanju (upravo zbog izražene hiperinsulinemije) podložnija komplikacijama poput preeklampsije, eklampsije, rađanje mrtvorođenčeta, spontanim pobačajima. Nerođeno dete izloženo prekomernim količinama insulina raste u masi nerazmerno svojoj gestacijskoj dobi, što predstavlja dodatne rizike za uredno odvijanje porođaja. Takva deca su u kasnijem razdoblju rasta sklonija debljanju, što u neku ruku daje odgovor na pitanje zbog čega sve mlađi ljudi obolijevaju od šećerne bolesti, infarkta srca, moždanog udara, a toliko puno znamo o tim bolestima.
Kontrola telesne težine predstavlja dodatnu zaštitu od duboke venske tromboze. Trudnoća kao hiperkoagulabilno stanje, sama po sebi predstavlja veći rizik stvaranja ugruška, najčešće u donjim ekstremitetima, stoga je kretanje i samim tim kontrola telesne težine, neobično važno u kontroli tromboembolijskih incidenata.
Irovit kapsule su dodatna podrška u periodu trudnoće i dojenja u smanjenju i otklanjaju simptoma anemije nastale usled nedostatka gvožđa.