ZDRAVLJE MAJKI U SRBIJI-SITAN 2019
Prema podacima UNICEF-a u Izveštaju Situaciona analiza dece i adolescenata (SITAN) u Srbiji zdravlje budućih majki, odnosno prenatalno zdravlje i nega nisu na zavidnom nivou.
Smrtnost majki je direktno vezana za kvalitet prenatalne i perinatalne nege. Na osnovu podataka iz Evropske baze podataka Zdravlje za sve, smrtnost majki na 100.000 novorođene dece u Srbiji je bila 12,04, dok je u EU 4,72, sa kontinuiranim trendom opadanja. Dok 98 procenata svih žena starosti 15-49 godina u Srbiji dobija prenatalnu negu, a 94 procenta je dobije najmanje 4 puta, patronažne sestre u kućnim posetama obiđu samo 29 procenata žena tokom trudnoće. Najniži obuhvat je u Gradu Beogradu (9
procenata), a najviši u južnoj i istočnoj Srbiji (53 procenta). Mnogo veći značaj se pridaje posetama patronažnih sestara nakon porođaja, o čemu svedoči podatak da je patronažna sestra posetila 94 procenta žena u nedelji nakon porođaja.
Prosečan broj poseta patronažnih sestara nakon porođaja iznosi 4,3. Što se tiče žena iz romskih naselja, 96 procenata dobija prenatalnu negu, koju u 95 procenata slučajeva pružaju doktori medicine. Samo 74 procenta njih je dobilo prenatalnu negu najmanje četiri puta. Mogu se uočiti razlike u dobijenoj nezi između kvintila blagostanja.
Samo 14 procenata žena koje su rodile živorođeno dete u prethodne dve godine je pohađalo program pripreme za porođaj ili edukaciju za roditeljstvo u domovima zdravlja. Glavni razlozi za slabo pohađanje pomenutih programa su sledeći: 51 procenat žena
je izjavio da im takav program nije potreban, 20 procenata je reklo da takav program nije organizovan u njihovoj sredini, 13 procenata nije imalo vremena, a 9 procenata nije znalo da takav program postoji. Veoma je nizak procenat žena iz romskih naselja koje su rodile
živorođeno dete tokom dve godine koje su prethodile istraživanju, a koje su pohađale program pripreme za porođaj — samo 3 procenta.
Gotovo svi porođaji u Srbiji (98 procenata) dešavaju se u zdravstvenoj ustanovi. Jedna trećina trudnica (skoro 34 procenata) imala je carski rez. Visok procenat carskih rezova je prisutan širom Srbije i van klinika za tercijarnu zaštitu, što zahteva dodatne analize kvaliteta prenatalne i perinatalne nege.
Ishrana žena tokom trudnoće, uključujući mikronutrijente, ima značajan uticaj na zdravstvene ishode i majke i novorođenčeta. Prema podacima SZO, iz baze podataka Globalne zdravstvene opservatorije / Svetske zdravstvene statistike, anemija je kod
trudnica u Srbiji i dalje rasprostranjena, iako je pala sa 36 procenata 1990. godine na 28 procenata 2016. godine. Istraživanje o biološkom uticaju univerzalnog jodiranja soli, sprovedeno 2007. godine, pokazalo je da je 45 procenata trudnica imalo srednju vrednost joda u urinu ispod očekivanih nivoa, ali su ti nivoi bili znatno viši kod trudnica koje su koristile suplemente.
Nažalost, noviji podaci i podaci o korišćenju i statusu drugih mikronutrijenata tokom trudnoće nisu dostupni.
Takođe, nije poznato kakva je situacija kod trudnica koje se nalaze u teškom društveno-ekonomskom položaju.
Irovit kapsule sadrže gvožđe i folnu kiselinu i namenjene su prevenciji i terapiji anemije tokom trudnoće i dojenja.