POJAČANA MALJAVOST (HIRZUTIZAM) KOD PCOS
Hirzutizam je prekomerna maljavost kod žena na mestima koja se obično vide na muškarcima, kao što su lice, grudi, leđa i stomak, i koja se javlja zbog hormonskog poremećaja (preterana produkcija testosterona) ili je nepoznatog uzroka.
Obično se javlja kod 5-10% odsto žena u reproduktivnom dobu. Prekomeran rast dlake često može izazvati značajan psihološki i emocionalni distres. To nije bolest, ali može biti simptom drugih oboljenja, ili može da bude nasledno stanje.
Zašto nastaje pojačana maljavost kod žena?
Pojačana maljavost (hirzutizam) je uzrokovan povećanim stepenom cirkulišućih androgena (muških polnih hormona) kod žena (80%). Često iz jajnika ili nadbubrežne žlezde, a većina žena sa hirzutizmom (70-80%) imaju sindrom policističnih jajnika (PCOS).
Obično je povezan sa metaboličkim sindromom, ali može biti i idiopatski ili indukovan lekovima.
Pojačana maljavost je potencijalni marker hiperandrogenog poremećaja koji može zahtevati specifično lečenje i može imati različit uticaj na fertilitet.
Kako pomoći kod pojačane maljavosti?
Većina žena sa pojačanom maljavošću (hirzutizmom) se javlja lekaru zbog estetskih razloga, a zbog zabrinutosti u vezi sa prekomernim rastom malja. Kako mnoge od ovih žena mogu da imaju stanje viška androgena, važno je da se izvrši detaljna anamneza, fizikalni pregled i biohemijska evaluacija kako bi se identifikovali bilo koji od endokrinih poremećaja.
Za žene sa blažim poremećajem i bez evidentnog endokrinog poremećaja, predlaže se ili farmakološka terapija ili direktnim metodama uklanjanja malja.
Za većinu žena koje biraju terapiju uklanjanja malja, predlaže se laserska/fotepilacija.
Žene treba da budu edukovane o kozmetičkoj, kao i farmakološkoj terapiji, mogućoj potrebi za dugotrajnim lečenjem, kao i potencijalnim nusefektima različitih lekova ili procedura.
Farmakološka terapija pojačane maljavosti
Kao farmakološka terapiju se predlaže oralni kombinovani estrogeno – progesteronski preparat za većinu žena. Ukoliko rezultat nije zadovoljavajući potrebno je dodati antiandrogen posle 6 meseci .
Takođe, Gyinos je jedna od opcija u terapiji jer je klinički dokazano da se primenom mio inozitola koji se nalazi u Gyinos-u smanjuje nivo testosterona kod žena.
Važno je napomenuti da će farmakološka terapija verovatno rezultirati sporijim rastom kose i manjom potrebom za uklanjanjem dlake, u poređenju sa potpunim eliminacijom folikula dlake. Praćenje efekta lečenje treba obaviti tako što se odredi Ferriman Gallwey score. Najvažniji ishod verovatno je percepcija pacijenta o poboljšanju. Ne postoje preporuke za praćenje nivoa androgena tokom tretmana. Lečenje nastaviti u reproduktivnom periodu sve dok pacijentkinja želi, a treba obustaviti ako se planira trudnoća.
Gyinos je dodatak ishrani koji sadrži mio inozitol i folnu kiselinu u kombinaciji. Gyinos se pokazao uspešnim u otklanjanju simptoma policističnih jajnika među koje spada i pojačana maljavost.