ARTIČOKA ČISTI JETRU,POMAŽE PRI MRŠAVLJENJU ….
Moćna artičoka čisti jetru, pomaže pri mršavljenju, reguliše nivo holesterola….
Da, da, to je ta artičoka koja pripada porodici glavočika, kao i sikavica i čičoka. Sve ove biljke obiluju silimarinom i inulinom koji su zaštitnici jetre, žuči, pankreasa i slezene. Artičoka je poznata kao “čistačica jetre” i uopšte probavnih organa. Sadrži vitamine (B, C, E) i minerale (mangan, fosfor, kalcijum, kalijum, magnezijum, sumpor), enzime, kiseline i lekovite gorke materije.
Jeste li znali?
Ova biljka je kao hrana i lek naročito bila cenjena u antičkoj Grčkoj i starom Rimu. Bila je hvaljena među namirnicama i vrlo zapažena tokom srednjeg veka kada je proglašena afrodizijačkim povrćem. Najveća obožavateljka artičoke od istorijskih ličnosti bila Katarina Medici koja je artičoku i uvela u francusku kuhinju nakon venčanja sa Henrikom II.
Prirodna detoksikacija
Artičoka je poznata kao prirodni lek za uravnoteženje masnoća u krvi, a primenjuje se i kod bubrežnih, disajnih i kožnih bolesti, dijabetesa, gihta i reume kao i trovanja alkoholom, nikotinom i lekovima. Uopšte, artičoka se preporučuje za detoksikaciju i jačanje organizma.
Od lišća i korena artičoke može se pripremiti čaj, tinktura, lekovito vino… Artičoka se nudi i u obliku dodataka ishrani, u ekstraktima i kapsulama.
Dokazano je da artičoka smanjuje nivo povišenog holesterola i triglicerida u krvi i to pojačanom razgradnjom holesterola putem jetre i izbacivanjem viška holesterola putem probavnog sistema.
Ova dva procesa predstavljaju prirodni mehanizam smanjenja povišenog holesterola iz organizma za razliku od nekih lekova (statini) koji blokiraju njegovu sintezu.
Kako artičoka deluje?
Listovi artičoke deluju holagogeno ili holeretičko (povećavaju stvaranje i izlučivanje žuči).
Ono što artičoku čini holagogenom i holeritikom su cinarin, hlorogenična kiselina i laktoni.
Da je artičoka odlična u svom “poslu” dovoljno govori činjenica da se kod opstipacije ne preporučuje.
Zašto?
Zato što upravo navedeni spojevi, prilikom ulaska u telo počinju da ubrzavaju eliminaciju žuči i žučnih kiselina . Zato je osobe s upaljenom žuči NIKAKO ne bi smeli uzimati.
Kako artičoka snižava omraženi LDL (“loš holesterol“)?
Luteolin (flavonoid) uzrokuje inhibiciju (kočenje i sprečavanje) biosinteze holesterola, a onaj gorki cinarin (seskviterpenski lakton) stimuliše sekreciju želudačne kiseline.
To je ujedno i magija koju list artičoke čini sjajnim pomagačem pri skidanju kilograma.
U in vitro studijama, spojevi lista artičoke su pokazali i hepatoprotektivno delovanje (zaštita jetre), a od in vivo studija, trenutno su napravljene eksperimentalne studije, koje su pokazale sprečavanje oskidativnog oštećenja membrane hepatocita (ćelije jetre).
Zašto izabrati artičoku kod povišenog holesterola?
List artičoke drugačije deluje, inhibicijom HMG-CoA reduktaze (dokazano!) smanjuje sintezu holesterola u jetri, a povećanim stvaranjem žuči pospešuje njegovo izlučivanje, što je odlična prevencija ateroskleroze.
Mnogo ljudi ne želi koristiti statine (lekovi za snižavanje holesterola) zbog mnogobrojnih nuspojava.
Američko zdravstveno osiguranje nedavno je izašlo u javnost s informacijom da bi bilo mudro potražiti alternativu statinima.
Zašto?
Zato što ih je lečenje sekundarnih farmakoloških bolesti počelo koštati više od lečenja holesterola, zbog čega su i izašli na tržište sa statinima.
Naš CinkaroS sadrži artičoku, cink i mio inozitol koji sinergistički deluju holeretički, diuretički, smanjuju nivo „lošeg “ holesterola, antioksidativno.
*Bundy R, Walker AF, Middleton RW, Wallis C, Simpson HC. Artichoke leaf extract (Cynara scolymus) reduces plasma cholesterol in otherwise healthy hypercholesterolemic adults: a randomized, double blind placebo controlled trial. Phytomedicine. 15,9 2008