BORBA S NEPLODNOŠĆU
Borba sa neplodnošću je pre svega veliki emocionalni ringišpil za veliki broju parova u Srbiji i u svetu. Neplodnost je danas jedan od vodećih zdravstvenih problema sa kojim se suočava čak 25 miliona ljudi u Evropi, odnosno svaki šesti par ima problem sa začećem.
„Ono što nas je najviše frustriralo je što je naša dijagnoza bila ‘neobjašnjiva neplodnost’. Lekari nisu mogli naći šta nije u redu sa mnom ili sa mojim suprugom jer smo na papiru – oboje fizički izgledali savršeno. Nije postojao razlog, uzrok ili dijagnoza zašto nismo mogli zatrudneti“….
Žene u Srbiji rađaju prvo dete prosečno s 29,4 godine, a sve češće nakon 30. ili 35. Žena se rađa s konačnim brojem jajnih ćelija koje se ne mogu obnavljati.
Već s 32 godine počinje opadati plodnost za 5 posto godišnje, a nakon 38. i 15-20 posto na godinu.
U četvrtoj deceniji sve su češće i bolesti koje mogu oštetiti reproduktivne organe. Par s više od 41 godine pet puta teže i sporije postiže trudnoću. Tada su i češći pobačaji…
Kako se definiše neplodnost?
Primarna neplodnost se definiše kao nemogućnost začeća nakon godinu dana redovnih nezaštićenih polnih odnosa, dok se sekundarna neplodnost odnosi na nemogućnost postizanja trudnoće nakon bar jedne uredne prethodne trudnoće.
Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
Uzroci neplodnosti su brojni i uobičajeno se dele na: muški faktor neplodnosti (35%), ženski faktor neplodnosti (35%), zajedničke faktore neplodnosti (20%).
U oko 10% slučajeva uzrok nije poznat i tada se govori o nerazjašnjenoj (idiopatskoj) neplodnosti.
Po definiciji Svetske zdravstvene organizacije, postoje najčešći uzroci neplodnosti.
U oko 40 posto je problem u ovulaciji, što uključuje sindrom policističnih jajnika (PCOS) , u sledećih 40 posto radi se o slabom oplodnom potencijalu muškog semena, oko 20 posto je endometrioza, oko 15 posto ne možemo jasno definisati zbog čega je došlo do neplodnosti.
Koji su koraci u lečenju neplodnosti?
Oba partnera upućuju se na obradu koja uključuje:
- proveru oplodnog potencijala semena partnera
- proveru anatomije ženskog polnog sistema
- proveru prohodnosti jajovoda
- proveru endokrinološke funkcije jajnika, hipofize i štitne žlezde
Nakon sprovedene obrade, u indiciranim slučajevima pristupa se lečenju koje može uključivati:
- metode samopomoći (merenje bazalne temperature, praćenje cervikalne sluzi, LH trakice…)
- folikulometriju – UZV praćenje rasta i razvoja folikula
- postupke medicinski potpomognute oplodnje (MPO postupke)
- hirurško lečenje
Za postupke potpomognute oplodnje i hirurške metode lečenja se, po pravilu, odlučuje ako u prihvatljivom vremenskom okviru one značajno povećavaju verovatnoću začeća ili ako prethodnim metodama lečenje nije uspelo.
Postupci medicinski pomognute oplodnje uključuju:
- intrauterinu inseminaciju (IUI)
- vantelesnu oplodnju ili IVF postupak (engl. In Vitro Fertilization) koji obuhvata IVF postupak u užem smislu i ICSI postupak (intracitoplazmastku inekciju spermatozoida)
Gyinos sadrži mio inozitol i folnu kiselinu koji klinički dokazano smanjuju simptome policističnih jajnika, a samim tim i povećavaju šansu za zatrudnjivanjem kod žena sa policističnim jajnicima i neurednim ciklusima.