DOJENJEM SE „TROŠE“ KALORIJE
Jedna od važnih prednosti dojenja za mamu je potrošnja kalorija. Gubitak kilograma nakon porođaja će ženi vratiti samopouzdanje, a smanjivanjem telesne težine poboljšava se vitalnost i zdravlje. Neke studije pokazuju da je potrebno minimalno devet meseci da bi se žensko telo vratilo na težinu pre porođaja.
Sa gubitkom kalorija, dijetama, vežbanjem treba biti oprezan nakon porođaja i ne počinjati ih prerano.
Ženske grudi ustvari postanu fabrika mleka tokom trudnoće, a svoju proizvodnju počinju 24 sata nakon porođaja.
Koliko kalorija se „troši“ dojenjem?
30 grama majčinog mleka sadrži preko 20 kalorija, a beba koja se samo hrani majčinim mlekom prosečno konzumira 700 grama mleka na dan tokom prvih šest meseci života. Kako bi proizvelo mleko, organizam koristi 100 do 150 kalorija dnevno dobijenih razgradnjom masnog tkiva. Prosečno to znači da dojilja potroši 500 dodatnih kalorija na dan.
Ta brojka je veća ako dojenče jede više ili je manja ako ima smanjeni apetit. American Pregnancy Association (Američko udruženje za edukaciju u trudnoći) procenjuje da nove majke potroše dodatnih 425 do 700 kalorija na dan u procesu dojenja.
Gubitak kilograma nakon porođaja
Brz gubitak kilograma nakon porođaja je želja svake mlade mame i moguć je u kombinaciji sa zdravim životnim stilom. Jedno istraživanje pokazalo je da nove mame koje doje izgube dvostruko više kilograma u prvoj godini nakon porođaja u poređenju sa mamama koje nisu dojile – 4,9 kilograma u odnosu na 2.17 kilograma.
Još jedna nedavna studija, u kojoj je učestvovalo 30 000 žena, otkrila je da se dobijenih 11 kilograma u trudnoći može izgubiti u šest meseci nakon porođaja isključivo dojenjem.
Oksitocin se oslobađa tokom dojenja
Osim što troši kalorije, dojenje takođe može zategnuti srednji deo tela zahvaljujući oksitocinu, hormonu koji se oslobađa tokom dojenja. Oksitocin uzrokuje kontrakcije maternice, a jako je koristan tokom trudova. A nakon porođaja, oksitocin koji se oslobađa tokom laktacije pomaže kod smanjivanja materice na veličinu pre trudnoće.
Takođe, novi dokazi pokazuju da žene koje doje imaju nižu stopu kardiovaskularnih bolesti, ginekoloških karcinoma, pa čak i dijabetesa u poređenju sa majkama koje nisu dojile.
Ako se uprkos dojenju kilogrami ipak ne tope ne treba biti nestrpljiv. Kada novorođenče dođe kući nastupa vreme prilagođavanja u kojem roditelji malo spavaju. Kako se količina sna smanjuje, tako se nivo hormona kortizola povećava što rezultira time da majčino telo teže reguliše metabolizam. Nažalost, ovo je neizbežno u novom majčinstvu. Kako bi kortizol držali u ravnoteži, potrebno je smanjiti stres. Kofein, stres i prerani početak vežbanja nakon porođaja treba izbegavati.
Prerani početak ili previše vežbanja može dovesti do komplikacija uključujući i Diastasis recti (razdvajanje trbušnih mišića) ili do iscrpljenosti.
Colief Infant Drops, kapi za bebe sa enzimom laktaza su podrška mamama i bebama u dojenju od samog rođenja.Enzim laktaza olakšava varenje mleka i sprečava stvaranje gasova i crevnih grčeva kod beba.