MILKAID BEZ GRČEVA I GASOVA
Da li ste znali da je Prolazna laktozna intolerancija (nepodnošenje mlečnog šećera) 50 godina mučila Charlesa Darwina?
Na osnovu simptoma koje je Darwin opisivao postavljale su se različite dijagnoze, ali nijedna nije mogla „opravdati“ pojavu baš svih njegovih simptoma. Prema današnjim saznanjima , jedini poremećaj koji obuhvata sve Darwinove simptome je intolerancija laktoze i intolerancija na hranu. U prilog toj tvrdnji ide i činjenica da je Darwin olakšanje osetio isključivo u razdoblju kad je unosio malo ili uopšte nije unosio mleko.
Koliko je učestalo nepodnođenje laktoze(mlečnog šećera)?
Učestalost tog poremećaja znatno se razlikuje u pojedinim delovima sveta. U Evropi intolerancija laktoze pogađa od pet do 12 posto bele populacije, a među određenim etničkim skupinama javlja se u razmerama od 50 do 80 posto.
Simptomi intolerancije laktoze – nadimanje, gasovi, bolovi u stomaku i proliv. Navedeni simptomi su posledica dospevanja neprobavljene laktoze u debelo crevo. Do toga dolazi zbog nedovoljne količine enzima laktaze u crevnom lumenu i nemogućnosti apsorpcije laktoze. Težina simptoma obično varira u zavisnosti od količini unešene laktoze.
Primarna hipolaktazija obično je genetički programirana, izuzetno je retka i često se javlja udružena s drugim vrstama intolerancija . Postoji i sekundarna hipolaktazija, kad se intolerancija laktoze javlja kao posledica bolesti koje oštećuju sluznicu creva, ali takav je oblik obično privremen i reverzibilan.
Kako se dijagnostikuje nepodnošenje laktoze?
Najlakši način je da ukoliko imate gasove, grčeve i dijareju nakon obroka koji sadrži laktozu (mlečene šećere) pokušate da izbacite mleko i mlečne proizvode iz ishrane par dana i ustanovite da li su se tegobe smanjile ili nestale.
Intolerancija laktoze dijagnostikuje se izdisajnim testom koji meri količinu vodonika u dahu. Neprobavljenu laktozu razgrađuju mikroorganizmi creva, pri čemu nastaje vodonik koji se apsorbuje u crevima i pojavljuje u krvi i izdahu u povećanim koncentracijama.
Intolerancija laktoze može se dokazati i testom kiselosti stolice koji se sprovodi kod dece.
Postoje i genetički testovi, kao i merenje direktne aktivnosti laktaze uz pomoć biopsije tkiva tankog creva,ali te su metode invazivne i skupe.
Kako pomoći osobama sa laktoznom intolerancijom?
Kao rešenje ovoga problema nudi se dijeta bez mleka i mlečnih proizvoda. Ovakva eliminaciona dijeta vrlo često sa sobom nosi različite prehrambene nedostatke, posebno nedostatak kalcijuma koji je zastupljen u ovim proizvodima.
Osobe koje ne podnose mlečni šećer ne moraju se u potpunosti odricati mleka, danas dostupno i mleko bez laktoze. Većina osoba s intolerancijom laktoze može podneti dnevni unos 12 g laktoze (što odgovara jednoj šoljici mleka) bez pojave simptoma, ali uklopljeno u obroke i raspoređeno tokom dana. Ipak, neke osobe ne podnose niti male količine laktoze.
Najbolje i najelegantnije rešenje za intoleranciju laktoze je uzimanje enzima laktaze uz obrok bogat laktozom. Takve pripravke preporučljivo je uzimati uz svaki obrok koji sadrži laktazu.
Milkaid tablete za žvakanje omogućavaju uživanje u mleku i mlečnim proizvodima bez gasova i grčeva. Olakšavaju varenje mleka i sprečavaju sekundarnu fermentaciju nesvarene laktoze u debeleom crevu. Mogu ih koristiti deca starija od 3 godine i odrasle osobe. Uzimaju se 1-2 tablete po obroku koji sadrži laktozu.