MUČNINA TOKOM PUTOVANJA- KINETOZA
Mučnina tokom putovanja (morska bolest, sindrom loše adapatacije na pokret-engl.Motion Sickness, kinetoza) je bolest kretanja koja mnogim ljudima i deci tokom putovanja može izazivati veće ili manje probleme.
Smatra se da oko 20% populacije pati od kinetoze, a češće su pogođene žene nego muškarci. Učestalost se povećava s dužinom trajanja putovanja.
Deca uzrasta od četiri do deset godina su najosetljivija, za razliku od deca ispod dve godine koja retko imaju simptome bolesti kretanja. Odrasle osobe sa učestalim napadima migrene češće od drugih imaju rekurentne epizode mučnine u toku vožnje.
Bolest kretanja može se javiti pri putovanju raznim prevoznim sredstvima, kao što su automobil, autobus, voz, avion ili brod. Neki ljudi mogu osetiti simptome kinetoze samo u jednoj vrsti prevoznog sredstva , npr. automobilu, dok im ostala prevozna sredstva ne predstavljaju poteškoće.
Najčešći simptomi koji se javljaju su mučnina, vrtoglavica i povraćanje. Često su praćeni naglom pojavom hladnog znoja i padom krvnog pritiska.
Zašto nastaje bolest putovanja- kinetoza?
Bolest putovanja- kinetoza nastaje kada mozak iz sistema za ravnotežu smeštenog u unutrašnjem uhu prima drugačije nadražaje od ostalih receptora, naročito vidnih. To se dešava kad se nejednoliko krećemo. Stalne promene kretanja u obliku ljuljanja, poskakivanja, ubrzavanja i usporavanja ne možemo videti već ih samo osećamo.
Na primer, dok receptori zaduženi za ravnotežu govore da se, dok sedimo u kabini broda, na sedištu u autobusu ili avionu, krećemo, čulo vida našem telu govori da mirujemo i tu nastaje problem.
Naše će unutrašnje uho registrovati stalno ljuljanje broda, ali s obzirom da našim očima okolina prividno stoji na mestu, dolazi do „kratkog spoja“ u mozgu . Unutarnje uho sastoji se od organa sluha i organa ravnoteže, a zbog svoje složene građe nazivamo ga i labirint. Organ ravnoteže detektuje kretanje našeg tela u prostoru u sve tri dimenzije. Bez obzira da li naginjemo glavu u raznim pravcima, bilo da ubrzavamo ili usporavamo svoje gibanje.
Kako sprečiti morsku bolest?
Uvek se trudite da uskladite pravac kretanja s pogledom, tako da, vozite li se u automobilu kao putnik, sedite na suvozačkom mestu i gledate u daljinu kako bi smanjili stalne promene u vidim podražajima.
Nemojte nikada putovati „naopako“. Uvek gledajte u smeru ispred sebe, nikako ne sedajte u sediđte koje je okrenuto pozadi. Takođe, izbegavajte da čitate knjigu, igrati videoigrice, dopisivanje putem pametnog telefona, rad na računaru ili slične aktivnosti koje vam odvlače pogled od prozora.
Izbegavajte pre i za vreme putovanja jake mirise i tešku hranu, kao i osobe „teške“ naravi – to su faktori koji već sami po sebi mogu prouzrokovati mučninu.
Poboljšajte ventilaciju: ako ste u mogućnosti, uključite klima uređaj u automobilu, u suprotnom će pomoći već i otvaranje prozora.
Nemojte razmišljati o morskoj bolesti. Ovaj savet je najteže sprovesti u delo, nastojte da se opustite jer ćete tako smanjiti verovatnoću da vam stvarno pozli.
Sprečavanje pojave kinetoze mnogo je jednostavnije od njenog lečenja
Postoji nekoliko grupa lekova za sprečavanje pojave simptoma bolesti kretanja.
Da bi lekovi za sprečavanje kinetoze delovali, potrebno ih je primeniti najmanje pola sata pre početka putovanja. Važno je da lek stigne da se apsorbuje u krvotok i deluje na ciljne receptore.
NAVOsolv je inovativna kombinacija djumbira koji je najpoznatiji tradicionalni lek protiv mučnine, magnezijuma i vitamina B6 koji klinički dokazano ispoljavaju svoje antiemetičke efekte.
NAVosolv mogu koristiti i deca i trudnice. Nalazi se u kesicama i može se uzeti direktno ili razmutiti u čaši vode ili soka i popiti.