NEDOSTATAK VITAMINA D3 UTIČE NA PLODNOST
Nedostatak vitamina D3 ispitivan je i kada je u pitanju reprodukcija, odnosno reproduktivno zdravlje žene.
Receptori vitamina D3 prisutni su u celom ženskom reproduktivnom sistemu. Poznato je da vitamin D3 reguliše gene odgovorne za aspekte funkcije jajnika, endometrijuma i placente.
Vitamin D3 i plodnost
Nauka trenutno ne zna tačno šta su kratkoročne, a šta dugoročne posledice koje može imati smanjeni nivo vitamina D u organizmu. Ipak, svake godine pojavljuju se novi dokazi koji potvrđujući vezu između statusa vitamina D i plodnosti.
Nedostatak vitamina D je u zapadnim društvima dostigao epidemijski nivo. Povezuju ga sa povećanim rizikom od raka, osteoporozom i smanjenim šansama za trudnoću. Istraživanje iz 2010. objavljeno u časopisu Fertiliti i Steriliti, otkrilo je da je nivo vitamina D3 u krvi bolji prediktor trudnoće nakon vantelesne oplodnje od bilo kog drugog konvencionalnog prognostičkog parametra.
Takođe, studije kažu da žene s smanjenom sposobnošću zatrudnjivanja i nedostatkom vitamina D3 imaju manju mogućnost začeća. Kod žena koje nemaju ovaj nedostatak, šanse su veće.
Treba naglasiti da većina ovih dokaza proizlazi iz studija na ženama koje su podvrgnute in vitro oplodnji (IVF) a ne iz tretmana koji nisu IVF, a koji se češće izvode za lečenje neplodnosti.
To znači da vaš VTO može doživeti neuspeh samo zato što imate nizak nivo vitamina D!
Šta nauka sugeriše?
Klinički značaj uloge vitamina D3 u reprodukciji naglašava potrebu za prevladavanjem nedostatka vitamina D kod 45% do 90% žena u reproduktivnom periodu.
Postoje brojni uzroci neplodnosti, uključujući i sindrom policističnih jajnika (PCOS).
PCOS i plodnost
PCOS, stanje koje prouzrokuje anovulatornu neplodnost, najčešća je endokrinopatija koja utiče na žene u reproduktivnom periodu . Javlja se kod 5% do 10% žena. PCOS i nedostatak vitamina D se preklapaju kroz metaboličke poremećaje koji su povezani sa gojaznošću i insulinskom rezistencijom.
Postojeći protokoli lečenja za svaki poremećaj uključuju korišćenje različitih lekova.Za stimulaciju jajnika ili za izazivanje ovulacije (u PCOS) ili za povećanje broja folikula i oslobađanja oocita. Zamke lečenja stimulacijom jajnika uključuju nedostatak odgovora kod čak 25% pacijentkinja sa PCOS. U suštini, ukupno je loša stopa zatrudnjivanja po ciklusu kod svih žena, što zahteva brojne ponovljene tretmane.
Nedostatak vitamina D3 i ovulacija
U kliničkoj studiji * je pokazano da je stopa ovulacije nakon stimulacije ovulacije kod pacijentkinja sa nedostatkom vitamina D bila znatno niža 42.4% . S druge strane, stopa ovulacije kod žena koje nemaju nedostatak vitamina D3 bila je u odnosu na 57.6% .
Pacijentkinje sa nedostatkom vitamina D imale su 21% manju verovatnoću da će ovulirati uopšte. Nakon uzimanja u obzir faktora kao što su rasa, gojaznost , lečenje PCOS , početne vrednosti AMH, LH, testosterona i stepena insulinske rezistencije , nedostatak vitamina D ostao je značajan prediktor otpornosti na indukciju ovulacije.
Gyinos sadrži mio inozitol i folnu kiselinu koji klinički dokazano smanjuju broj doza FSH stimulacija i pobljšavaju ishod IVF-a.
Colief vitamin D sadrži holekalciferol u kapima u kojem se doza vitamina D može lako prilagoditi potrebnoj indikaciji – jedna kap sadrži 200 IJ. 740 kapi vitamina D3 u bočici.
*(Vitamin D Deficiency Is Associated With Poor Ovarian Stimulation Outcome in PCOS but Not Unexplained Infertility,J Clin Endocrinol Metab. 2019;104(2):369-378.)