ZDRAVE NAVIKE ZA ZDRAVE ZUBE KOD DECE
Za zdrave navike u vezi zdravih zuba i oralne higijene kod dece, odgovorni smo mi, roditelji.Prema istraživanjima 66% trogodišnjaka u Srbiji ima karijes ranog deinjstva.
Važno je da roditelji budu svesni činjenice, da je zdravlje njihovih usta od izuzetne važnosti za zdravlje usta njihovih beba.
Napominjemo da je izuzetno važno obratiti pažnju na tzv. vertikalanu transmisiju bakterija. To je put kojim prisnim kontaktom sa bebom, bakterije iz usta roditelja, naseljavaju usnu šupljinu bebe. Zato je od izuzetne važnosti da i roditelji vode računa o svom oralnom zdravlju.
O dečjim zubima i sticanju zdravih navika treba početi voditi računa što pre, čim beba dobije prvi zub. Pravilna i uobročena ishrana, redovna i pravilna higijena usta i zuba deteta u najranijem uzrastu, kao i redovna poseta stomatologu, jedini je put koji vodi blistavom smehu najmlađih. Lepi i zdravi zubi važni su za pravilan rast i razvoj deteta.
Oni deci obezbeđuju ne samo biserno beli osmeh, već i nesmetano uzimanje hrane, pravilan govor i psiho-fizički razvoj.
Kada treba započeti sa pranjem zuba kod beba?
Sa negom i brigom o oralnoj higijeni bebe se mora započeti još pre nicanja zuba. To može biti vrlo jednostavno- roditelj obmotava gazu oko prsta, koju je dovoljno natopiti mlakom vodom ili nezaslađenim čajem od kamilice, i svom detetu čisti usnu duplju nakon obroka, bar dva puta dnevno.
Najčešće oko šestog meseca života niče prvi mlečni zub. Najpre izbiju donji centralni sekutići ( jedinice), zatim gornji, a nakon njih lateralni sekutići ( dvojke). Nakon prvog rođendana niču prvi mlečni molari ( četvorke), do osamnaestog meseca očnjaci ( trojke), a poslednji niču drugi mlečni molari ( petice).
Dakle, do treće godine, dete bi trebalo da ima svih 20 mlečnih zuba.
Nicanjem prvog zuba, čišćenje usne duplje se dopunjuje upotrebom mekanih četkica za zube, male glave, koje dete u periodu izbijanja zubića, može da koristi i kao glodalicu. Na taj način, beba prihvata četkicu kao jednu od svojih igračaka.
Pojedine bebe negoduju kada pokušavamo da im čistimo zubiće. Razlog tome nije bol ili neprijatnost , već jednostavno odbijanje stavljanja četkice u usta. Najbolje je da dete bude prisutno kada Vi perete svoje zube jer tako najbrže uči. Važno je pronaći način da se detetu operu zubići. Nekada je najlakše da to bude sastavni deo rituala kupanja.
Kada beba napuni godinu dana, uvode se paste za zube, predviđene za taj uzrast.
Neka deca će veoma rano pokazati želju da samostalno peru zube. Ipak, u početku je to zadatak roditelja, sve dok dete ne razvije koordinaciju pokreta koja je neophodna kako bi pravilno ovladalo tehnikama pranja zuba, što je uglavnom ne ranije od osme godine života. Čak i tada, neophodan je nadzor i kontrola od strane roditelja, kako bismo bili sigurni da dete pravilno i dovoljno dugo pere zube.
Kada odvesti dete na prvi stomatološki pregled?
Preporuka stomatologa je da se prvi stomatološki pregled , tzv. preventivni stomatološki pregled, uradi u prvoj godini detetovog života. taj prvi pregled je važan i za roditelje jer će obezbediti edukaciju i motivaciju roditelja za pravilnu ishranu, redovnu i pravilnu oralnu higijenu u cilju formiranja zdravih navika, kako bi se očuvalo i unapredilo oralno zdravlje deteta.
Ne zaboravite da je vitamin D3 neophodan u prvim godinama života za pravilan rast i razvoj kostiju i zubića!
Vitamin D3 Colief kapi obezbeđuju vitamin D3 za celu godinu primene od dece. Dve kapi dnevno za zdrave zube i lep osmeh.