ĐUMBIR I B6 VITAMIN PROTIV MUČNINE
Da se đumbir kao antiemetik koristi odavno, to nam je poznato.Vitamin B6 se koristi kao antiemetik od 1942. godine. Po FDA i ACOG klasifikaciji se nalazi kao prva preporuka u terapiji protiv jutarnje mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
Šta kažu studije o efektima đumbira?
U studiji (iz 2004) u kojoj je učestvovalo 291 žena, ispitivao se uticaj đumbira i vitamina B6 na jutarnje mučnine. Dnevno su žene, tokom tri nedelje, dobijale ili 1g đumbira ili 75 mg vitamina B6 (25 mg tri puta dnevno).
Rezultati su pokazali da:
- Vitamin B6 i đumbir jednako delotvorno deluju na smanjenje mučnine i povraćanje; poboljšanje je prijavilo 53% žena iz grupe koja je dobijala đumbir i 56% žena iz grupe koja je dobijala vitamin B6
- Samo 20% učesnica studije posegnulo je za lekovima protiv povraćanja
- I đumbir i vitamin B6 pokazali su se sigurnima za plod (Smith, C. Obstetrics Gynecology, April 2004; vol 103: pp 839-845.)
ACOG (Američko udruženje obstetričara i ginekologa) poziva kliničare da leče mučninu i povraćanje tokom trudnoće što je pre moguće kako bi se sprečio razvoj stanja hiperemesis gravidarum. Hiperemesis gravidarum je najčešći razlog za odlazak u bolnicu tokom prvog dela trudnoće.
Preporuke na nivou A
Preporuke na nivou A, koje se izrađuju na osnovu dobrih i doslednih naučnih dokaza, uključuju:
Koristiti vitamin B6 (piridoksin) sam ili u kombinaciji kao farmakoterapiju prvog reda jer je bezbedan i efikasan.
• Lekari bi trebali savetovati žene da uzimaju prenatalne vitamine 1 mesec pre oplodnje, jer mogu smanjiti incidencu i težinu mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
• ACOG preporučuje supstitucijsku terapiju u slučaju abnormalnih testova za štitnu žlezdu. To se odnosi na gestacijsu prolaznu tireotoksikozu ili hiperemezis gravidarum ili oboje i ne preporučuje se uvođenje antitireoidnih lekova.
Preporuke nivoa B uključuju:
• Đumbir se može koristiti kao nefarmakološka opcija jer je ima blagotvorne efekte u lečenju mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
Međutim,bez obzira na brojne naučne potvrde vitamina B6 kao antiemetika, tačan mehanizam antiemetičkog dejstva nije poznat.
Ono što znamo o vitaminu B6 je da se sam naziv vitamin B6 odnosi na piridoksal, piridoksin, piridoksamin i njihove fosforilirane derivate. Aktivan oblik ovog vitamina, piridoksal-fosfat, ima brojne uloge u našem organizmu. Vitamin B6 tako učestvuje u metabolizmu aminokiselina, lipida i glukoze, ali i u sintezi važnih molekula (neurotransmitera, hemoglobina i nukleinskih kiselina). Takođe je od velike važnosti za imunološko, kardiovaskularno i neurološko zdravlje.
Kome se preporučuje uzimanje vitamina B6?
Uglavnom je u pitanju nedostatak kompleksa vitamina B , vitamin B6 se preporučuje uzimati u slučaju
- pojedinih srčanih bolesti,
- povišenog nivoa holesterola,
- za snižavanje nivoa homocisteina koji je povezan s razvojem niza kardiovaskularnih bolesti,
- te za održavanje protočnosti arterija posle angioplastike (postupak koji se koristi za otvaranje začepljenih srčanih arterija).
Nadalje, žene uzimaju B6 za smanjenje PMS-a i drugih menstrualnih tegoba i jutarnjih mučnina tkom trudnoće. Vitamin B6 se uzima za smanjenje depresivnih stanja tokom trudnoće i simptoma menopauze.
Vitamin B6 se koristi i za Alzheimerovu bolest, poremećaj pažnje hiperaktivnosti (ADHD), Downov sindrom, autizam, dijabetes i bolesti nervnog sistema ,anemiju , migrene, astmu, sindrom karpalnog tunela, grčeve mišića, artritis, alergije, akne i slične kožne bolesti kao i kod neplodnosti.
Također, B6 se koristi za vrtoglavicu, bolesti kretanja, sprečavanje makularne degeneracije povezane sa starošću (AMD), konvulzije zbog temeprature, kao i povećanje apetita i pomoć pri vraćanju sećanja na snove.
Neki uzimaju B6 za jačanje imunološkog sistema, u slučaju infekcija oka, infekcija mokraćne bešike i za prevenciju razvoja pojedinih vrsta karcinoma i bubrežnih kamenaca.
NAVOsolv sadrži vitamin B6, đumbir i magnezijum kao idealnu kombinaciju antiemetika koji sprečavaju mučninu i povraćanje tokom trudnoće, ali i tokom putovanja, poremećaja varenja..