HEMIKALIJE KOJE ŠTETNO UTIČU NA REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE
Sve više smo sigurni da hemikalije koje svakodnevno koristimo u našim kućama utiču na naše zdravlje, a posebno na reproduktivno. Problemi ranog puberteta, ranog ulaska u menopauzu, bolesti štitne žlezde, neplodnosti i smanjenja broja jajnih ćelija sve su učestaliji. Ovi problemi izazvani su zagađenjem, pesticidima i hranom koja sadrži antibiotike, hormone i teške metale i razne druge hemikalije.
Bisfenoli
Takođe je dokazano da je endokrini sistem vrlo osetljiv na bisfenole iz plastike. Činjenica je da oni štetno utiču na plodnost i da mogu da poremete čitav proces, od samog formiranja folikula do sazrevanja jajne ćelije.
Izloženost bisfenolu A (BPA), spoju koji se često koristi u proizvodnji plastičnih kutija i posuda za pakovanje hrane, može negativno uticati na ženske reproduktivne organe i razvoj mozga fetusa.
Pokazalo se da i profesionalna izloženost BPA uzrokuje seksualnu disfunkciju kod muškaraca. Takođe, ova hemikalija koja remeti endokrinu funkciju mogla bi igrati ulogu i u epidemiji gojaznosti, o čemu izvještavaju Medscape Medical News.
Poremećaj endokrinog sistema i reproduktivnih organa se ne pojavljuje preko noći. U telu se ovaj sastojak taloži godinama, podmuklo, ne daje nikakve simptome. Ipak, može da ima zdravstvene posledice i da bude uzrok bolesti koje se prenose i na naredne generacije.
BPA je samo jedan od problematičnih spojeva u našim proizvodima i okolini, rekla je dr Zlatnik za Medscape Medical News. Ostali problematične hemikalije uključuju sredstva za zadržavanje plamena, ftalate i bisfenol S, zamena za BPA koja se obično nalazi u proizvodima s oznakom bez BPA.
Teflon
Teflon je npr. u domaćinstvu sveprisutan kao neprijanjajuća površina kojom su obložene mnoge vrste posuđa i uređaja za pripremu hrane (ovde se pre svega misli na teflonski tiganj). Američka agencija za zaštitu okoline (EPA) proglasila je teflon ‘verovatno karcerogenim’.
Glavni spoj u teflonu je politetrafluoretilen (PTFE) koji se može smatrati plastikom, a koji se na visokoj temperaturi razgrađuje u spojeve među kojima je toksična perfluoroktanska kiselina (PFOA).
Šta možemo da uradimo?
Pojedinci mogu napraviti male promene kako bi umanjili izloženost, ne koristiti plastične posude u mikrotalasnoj, ne koristiti teflonske posude za pripremanje hrane, čuvanje hrane u staklenim, a ne plastičnim posudama….
Najveća potreba su regulatorne promene kako bi se rešila sveprisutnost hemikalija u predmetima za svakodnevnu upotrebu.
Ginekolozi i endokrinolozi bi trebali svoje pacijente upozoriti na moguće posledice dugotrajne primene opasnih i štetnih materijala u svojoj okolini.
Svi smo svesni da je trudnoća vreme kada zdravstveni radnici daju zdravstene savete. Najčešće su o zdravoj ishrani, gojaznosti i korišćenju alkohola i duvana, pa dodavanje zabrinutosti zbog pesticida, proizvoda za ličnu negu i aditiva u hrani može izgledati naporno i stresno.
Bitno je da stvorimo svest o štetnosti pojedinih predmeta u svakodnevnoj primeni, a ne paniku.
Američki fakultet opstetričara i ginekologa (ACOG) godišnji skup, predstavio je ovu temu 5. maja 2019. godine.
Gyinos je podrška ženama u borbi za svoje reproduktivno zdravlje i potomstvo.
[/vc_column_text]