IBS I ISHRANA
Sindrom iritabilnog creva (IBS) ili jednostavo, nervozna creva, čest je gastrointestinalni poremećaj koji pogađa milione pojedinaca širom sveta.
Karakteriše ga niz simptoma, uključujući bol u stomaku, nadutost, gasovi i promenjene navike pražnjenja creva.
IBS je hronično stanje , simptomi se mogu efikasno kontrolisati različitim pristupima pri čemu ishrana igra ključnu ulogu.
Šta su najčešći okidači za IBS?
Pre nego što se udubimo u specifičnosti dijete pogodne za IBS, bitno je razumeti uobičajene okidače koji mogu pogoršati simptome IBS-a. Ovi okidači razlikuju se od osobe do osobe, ali često uključuju određenu vrstu hrane.
1. Mnogi pojedinci s IBS-om smatraju da određena hrana može izazvati simptome.
Uobičajeni krivci uključuju mlečne proizvode, masnu ili prženu hranu, kofein, alkohol, veštačke zaslađivače i začinjenu hranu.
2. Da li ste čuli za izraz FODMAP?
FODMAP su fermentirajući oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi i polioli (FODMAP-ovi) su vrste ugljenih hidrata koji se slabo apsorbuju u tankom crevu, što dovodi do simptoma IBS-a.
Hrana s visokim sadržajem FODMAP-a uključuje beli luk, crni luk, pšenicu i nešto voća (jabuke i kruške npr.) Važno je napomenuti da se dijeta s niskim sadržajem FODMAP-a treba pridržavati pod nadzorom zdravstvenog radnika ili registrovanog dijetetičara jer može biti složena i restriktivna. Osim toga, to nije doživotna dijeta, već alat za prepoznavanje hrane koja je okidač.
3. Stres
Psihološki faktori kao stres, teskoba i depresija, mogu pogoršati simptome IBS-a. Tehnike upravljanja stresom, uključujući meditaciju i terapiju, mogu biti korisne.
4.Prehrambene navike
Prebrzo jedenje ili preskakanje obroka može poremetiti probavu i izazvati simptome IBS-a.
Redovni, dobro izbalansirani obroci su ključni. Dijeta s niskim sadržajem FODMAP-a jedan od najistraženijih i najefikasnijih pristupa ishrani za upravljanje IBS-om. Razvili su je istraživači sa Sveučilišta Monash. Cilj je smanjiti fermentaciju ovih ugljenih hidrata u crevima koji dovode do gasova, nadutosti i proliva.
Pored proizvoda sa visokim sadržajem FODMAP i mlečni proizvodi koji sadrže laktozu izazivaju nastanak IBS-a.
Vlakna i IBS
Dijetalna vlakna još su jedna kritična komponenta prehrane koja pogoduje nastanku IBS-a. U kom smislu? Pojedine vrste vlakana izazivaju nadutost i gasove pa mogu dodatno otežati simptome IBS-a.
Rastvorljiva vlakna, koja se nalaze u hrani kao npr. ovas, ljuske psiliuma i određenog voća, mogu pomoći u regulaciji pražnjenja creva i smanjiti proliv.
Nerastvorljiva vlakna, koja se nalaze u povrću, celovitim žitaricama i mekinjama, mogu povećati masu stolice i ublažiti zatvor. Međutim, neki pojedinci s IBS-om mogu biti osetljivi na određene vrste vlakana, pa je važno postupno uvoditi vlakna i pratiti njihove efekte.
Zaključak
Upravljanje IBS-om putem ishrane uključuje
- prepoznavanje hrane koja je okidač,
- usvajanje ishrane s niskim sadržajem FODMAP-a pod stručnim vodstvom i
- održavanje uravnoteženog unosa vlakana
Osim toga,održavanje zdravog načina života, upravljanje stresom i održavanje hidratacije ključni su aspekti upravljanja IBS-om.
Imajte na umu da ono što deluje kod jedne osobe ne mora odgovarati drugoj, pa je ključno blisko sarađivati sa lekarom i registrovanim dijetetičarom kako biste izradili personalizirani plan upravljanja IBS-om.
S pravim prehrambenim strategijama i prilagođavanjem načina života, osobe s IBS-om mogu značajno poboljšati kvalitet života i smanjiti uticaj ovog hroničnog stanja na njihove svakodnevne aktivnosti.
Naša preporuka je pored odgovarajuće ishrane i primena MeteoSpasmyl-a po potrebi.