GASTROEZOFAGEALNA REFLUKSNA BOLEST (GERB) U TRUDNOĆI
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je patološko stanje prozrokovano refluksom (vraćanjem) želudačanog sadržaja u jednjak.
Javlja se kod 45-80% trudnica, a 52% trudnica će iskusiti ovu bolest u prvom trimestru, 24-40% u drugom trimestru, a 9% trudnica u trećem trimestru.
Simptomi GERB-a
Klinička manifestacija GERB-a u trudnoći je vrlo slična kao i u opštoj populaciji.
Glavni simptomi su regurgitacija i žgaravica iza grudne kosti.
Mešutim, GERB obuhvata veliki raspon simptoma – neki pacijenti imaju retrosternalno (iza grudne kosti) pečenje, žarenje, podrigivanje, regurgitacija (vraćanje) kiseline bez pojave upale sluznice.
Neke pak trudnice imaju ezofagitis ili uznapredovale komplikacije poput Barrettovog jednjaka i peptičkih striktura uz samo blage simptome.
Gornja endoksopija je preporučena kada se sumnja na komplikacije ove bolesti, jer se na osnovu dobre anamneze uglavnom sa visokom sigurnošću može postaviti dijagnoza. 24-satna PH metrija može biti od koristi kod atipičnih manifestacija i refraktornih simptoma
Šta su uzroci nastanka GERB-a?
I mehanički i intrinzični faktori (gastrični unutrašnji faktor, glikoprotein koji sintetišu i izlučuju parijetalne ćelije želuca a neophodan je za apsorpciju vitamina B12 u tankom crevu) su uključeni u nastanak ove bolesti.
Poremećeni motilitet jednjaka, smanjeni pritisak donjeg sfinktera jednjaka i povećani intragastrični pritisak pridonose nastanku GERB-a u trudnoći.
Važnu ulogu ima i povećan intraabdominalni pritisak zbog gravidnog uterusa.
Problem lečenja GERB-a u trudnoći je?
Glavni problem je lečenje GERB-a u trudnoći, kako bi se izbegao štetan uticaj lekova na razvoj deteta. Lekovi izbora za lečenje GERB-a su inhibitori protonske pumpe (IPP), vrlo sigurni i efikasni lekovi za pacijente koji nisu u stanju trudnoće.
Kod trudnica su ipak iz predostrožnosti i straha preporučeni H2- antagonisti iako i oni prolaze placentarnu barijeru, ipak je više podataka o sigurnosti njihove primene tokom trudnoće.
Jedan od najsigurnijih načina lečenja je promena životnih navika:
• Spavanje na uzvišenom uzglavlju, na dva jastuka, pod uglom od 45 stepeni
• Spavanje i ležanje na levom boku smanjuje vraćanje kiseline u jednjak
• Izbegavanje potencijalno štetne hrane i napitaka kao kafa, čaj, alkohola, coca-cola, čokolada, masnoće…
• Jesti manju količinu hrane u više obroka dnevno,
• Nakon jela, izbegavati ležeći položaj
• Izbegavati obrok neposredno pre spavanja, najbolje je ići na spavanje par sati nakon večere
• Izbegavati usku odeću, posebno u području stomaka
• Pušenje cigareta stimuliše pojavu simptoma GERB-a
Naša preporuka je NAVOsolv koji je potpuno BEZBEDAN za trudnice i dojilje. Sadrži đumbir, magnezijum i vitamin B6 u kesicama. Olakšava simptome GERB-a i smanjuje osećaj žarenja na prirodan način.
Jedna do dve kesice Navosolv- a dnevno nakon jela ili neposredno pre spavanja direktno iz kesice ili u čaši soka ili vode razmutiti i popiti.