ISHRANA ZA ZDRAVU JETRU
Ishrana za zdravu jetru je izuzetno važna!
Jetra iako glavna laboratorija u našem organizmu, možemo reći da je «tihi organ». To znači da vrlo dugo ne daje nikakve simptome i mi je uglavnom zanemarujemo dok nešto ozbiljno ne „pođe po zlu“.
Najvažnije funkcije jetre
Jetra ima brojne važne funkcije, a jedna od najvažnijih je sekrecija žuči. Žuč se pohranjuje u žučnoj kesi i izlučuje prilikom probave. Žuč je neophodna za razgradnju masti, a pomaže i u apsorpciji materija rastvorljivih u mastima, uključujući i vitamine rastvorljive u mastima – A,D, E i K. Poznata je ulogu žuči u asimilaciji kalcijuma, kao i u pretvaranju beta karotena u vitamin A.
Masna jetra je najčešći poremećaj rada jetre i upozorenje!
Većina ljudi tokom života, na svu sreću, ne razvije «klasične» bolesti jetre, kao hepatitis, ciroza ili žutica. U modernoj populaciji puno je češća pojava «subkliničke» disfunkcije jetre- masna jetra koja se najčešće otkriva slučajno, ultrazvučnim pregledom. Simptomi mogu obuhvatati čitav spektar poremećaja na koje često ne obratimo pažnju a to su: hroničan umor, depresija, česta glavobolja, nesanica, promene raspoloženja, PMS.
A koliko ste ustvari dobri prema svojoj jetri?
Opterećujete li svakodnevno svoju jetru unosom raznih lekova, alkohola, aditiva i neumerenih količina masti?
«Toksičan», moderan stil života koji je obeležen zagađenjima, stresom, nekvalitetnom ishranom, neselektivnom upotrebom lekova odražava se na jetru.
Prejedanje je jedan od najčešćih uzroka smanjene funkcije jetre. Neumerenost u hrani i piću tera jetru na «prekovremeni» rad, a umorna jetra nije efikasna u detoksikaciji štetnih materija iz organizma kao rasterećena jetra.
Kako pomoći da jetra ostane i/ili postane zdrava?
Za zdravlje jetre neobično je važna pravilna ishrana pa je u svakodnevni meni potrebno uvrstiti voće i povrće bogato kalijumom, kao što su banane, bademi, paradajz, suvo grožđe, šljive. Potrebno je osigurati potrebnu količinu vode (jedna do dve litre dnevno). Tradicionalan pristup «čišćenju» jetre je redovno ispijanje sokova od povrća kao što su šargarepa, cvekla,radič i maslačak.
Artičoka za zdravu jetru
Artičoka je povrće koja spada u porodicu glavočika, zajedno s lekovitim biljem sikavicom i čičkom. Zajedničko svojstvo im je visok procenat silimarina i inulina koje imaju zaštitni efekat na jetru. Redovno konzumiranje artičoke stimuliše funkciju jetre i smanjuje nivo masnoća i holesterola u krvi, a ovaj efekat može se zahvaliti visokoj koncentraciji cinarina.
Cinarin i kafeinska kiselina, kojima je bogata artičoka, u eksperimentima na životinjama pokazali su se kao efikasni hepatoprotektivni spojevi. Inulin, nesvarljivi ugljeni hidrat, ima blago laksativno dejstvo , pa pomaže kod opstipacije.
Zdravlje jetre zavisi i o redovnom pražnjenju creva,pa je u razdobljima zatvora veće opterećenje jetre. Inulin je istovremeno i hrana za «dobre» bakterije u debelom crevu,pa podsticanjem njihovog rasta i aktivnosti potiskuje rast patogenih bakterija u debelom crevu. Na taj način smanjuje se koncentracija toksina koji dospevaju u jetru, a održava se i zdravlje čitavog organizma.
Naš CinkaroS sadrži artićoku, cink i mio inozitol u kesicama.
Regeneriše jetru, smanjuje holesterol i održava dobru liniju zahvaljujući pažljivo odbranoj kombinaciji aktivnih materija. Uzima se 1-2 kesice dnevno direktno ili razmućene u čaši vode ili soka.