Jasličke i vrtićke bolesti- vodič za roditelje
Ta deca nisu za jaslice i treba pričekati bar šest do 12 meseci, pa pokušati ponovno.
Tek nakon treće godine pohađanja jaslica i vrtića učestalost obolevanja od akutnih respiratornih infekcija opada
U prvim mesecima i godinama života sposobnost odbrane od infekcije virusima, bakterijama i gljivicama je smanjena zbog nezrelosti imunog sistema. Ranim polaskom u kolektiv dete će biti izloženo uzročnicima bolesti i može se očekivati da će obolevati dva do tri puta mesečno.
Brojne studije pokazuju da tek nakon treće godine pohađanja kolektiva učestalost obolevanja od akutnih respiratornih infekcija opada.
Deci koja krenu u jaslice od dvanaest meseci potrebne su 2- 3 godine da steknu imunitet i da budu podjednako bolesna kao i deca koja ne pohađaju kolektiv.
Taj period izgradnje imuniteta kraći je kod dece koja kreću u vrtić (nakon navršene 3 godine) i u proseku traje 1- 2 godine.
Deca koja još nisu u kolektivu, a imaju starijeg brata ili sestru koji ga pohađa, izloženi su istim uzročnicima kod kuće. Kod njih se period izgradnje imuniteta kada krenu u kolektiv značajno skraćuje jer su deo posla „odradili“ u svojoj kući.
Tokom detinjstva imunološki sistem se postupno razvija i u potpunosti sazreva u oko 15 godine.
Koji su virusi najčešći krivci za jasličke i vrtićke bolesti?
Zbog nezrelih odbrambenih mehanizama pojedini virusi (rinovirusi i RSV – respiratorni sincicijalni virus) izazivaju teška oštećenja sluznice disajnih puteva koja mogu zaostati više godina nakon infekcije. U prve dve godine boravka sva deca prebole infekciju RSV virusom. Sluznica oštećena virusom ima promenjen izgled, a prirodni mehanizmi zaštite sluznice značajno su oslabljeni, pa lakše dolazi do ponovnih infekcija s izraženijim znacima upale.
Kao odgovor na novu infekciju, javlja se jako oticanje sluznice koji u najmanjim ograncima bronhija značajno sprečava prolazak vazduha. Dolazi do opstrukcije donjih disajnih puteva. To čujemo kao piskutanje u fazi izdisaja, kratko i ubrzano disanje i napadi kašlja koji se pojačava u ležećemu položaju.
Kako sprečiti jasličke i vrtićke bolesti – vodič za roditelje
- Čest boravak na čistom i svežem vazduhu- sluznica reaguje i počinje pojačano lučiti sekret (deci curi nos kad je zima, suze oči) – time se pojačava efekat čišćenja sluznice.
- Deca koja borave u prostorijama gde odrasli puše višestruko češće obolevaju od upala disjnih puteva (npr. triput češće obolevaju od upala uha ili od bronhitisa)
- pranjem ruku (dece i vaspitačica) i korišćenjem papirnih ubrusa (ili svako dete treba imati svoj peškir) značajno smanjuje učestalost obolevanja
- Kretanjem (trčanje, rad) se ubrzava disanje, strujanje vazduha postaje višestruko brže, a time i čišćenje disajnih puteva.
Ne zaboravite da ojačate imunitet deteta primenom Vitamina D3 Colief kapi od samog rođenja pa do minimum treće godine života. Za decu sa slabijim apetitom i učestalijim infekcijama koristite Vitaglobin sirup koji će obezbediti i dobru krvnu sliku detetu.