LETOVANJE SA MALOM DECOM
Letovanje sa bebom , jupii!
Većina voli da se tokom letnjih meseci odmara na moru. Ako ste novopečeni roditelji sigurno vam se po glavi vrzma mnogo pitanja vezanih za prvo letovanje sa vašom bebom.
Kada beba može na more?
Preporuka je da sa bebom prvi put krenete na more najranije sa njena 3 meseca života, jer je to period kada ona počinje samostalno da drži glavicu, pa će vam biti lakše da je nosite.
Letovanje sa bebom potpuno druga vrsta putovanja u odnosu na ono na šta ste navikli pre bebe, pa je neophodno posvetiti više pažnje pripremi za put, odabiru destinacije, kao i celokupnoj organizaciji putovanja.
Idealni meseci za odlazak sa bebom na more su jun i septembar, jer spoljašnje temperature nisu tako visoke, a i manje su gužve na plažama.
Koje prevozno sredstvo je najkomfornije za bebu?
Često se roditelji pitaju koje prevozno sredstvo je najadekvatnije za letovanje sa bebom.
Beba može stići sa vama do željene destinacije autobusom, vozom, kolima ili avionom.
Putovanje avionom
Najkomforniji vid putovanja je svakako putovanje avionom. Ono što je bitno za ovo prevozno sredstvo je da bebi prilikom poletanja i sletanja date da pije mleko, vodu ili čaj.To će joj smanjiti osećaj pritiska u ušima koji se javlja zbog promene vazdušnog pritiska prilikom poletanja i sletanja aviona.
Prilikom ulaska u avion, postarajte se da uzmete sedište do prozora, kako iz pragmatičnih razloga koji vam olakšavaju privatnost prilikom hranjenja bebe, tako i iz animatorskih razloga – bebi može da bude zanimljivo da gleda kroz prozor.
Ako beba sedi na posebnom sedištu, potrebno je da se vodi računa o bezbednosti bebe tokom leta. Zbog toga, avio-prevoznici daju spisak odgovarajućih tipova automobilskih sedišta koje je moguće uneti na let kako bi se bebi obezbedio bezbedan i udoban let avionom. Još jedna napomena u vezi sa bebom u avionu je da je potrebno da roditelji sa bebom uđu na let pre ostalih putnika.
Putovanje autobusom ili kolima
Za putovanje autobusom ili kolima je važno da se prave pauze na svaka 2-3h. Za putovanje kolima obavezno je auto sedište za vašu bebu.
Obavezno pre putovanja proverite da li je autosedište za dete dobro fiksirano.
Putovanje tempirajte tako da vaše dete zakači malo sna tokom vožnje i nemojte praviti pauze dok dete spava da ga ne biste probudili. Neki roditelji planiraju putovanje za vreme noćnog spavanja deteta.
Spakujte u kola dovoljno vode i hrane i proverite da li je prva pomoć kompletna i da li imate baterijsku lampu. Napunite svoj telefon i spakujte punjač. Dobro sa naspavajte i vi i vaše dete – to je najvažnije za sigurnu vožnju.
Ukoliko putujete vozom, savetujem vam da se opredelite za spavaća kola, jer je to najkomforniji vid putovanja vozom.
Što se tiče prtljaga, tj. potrebnih stvari za put, primetićete da je prtljag sada mnogo veći nego kada ste na more išli samo vas dvoje.Osim garderobe, pelena, kolica, igračaka, suncobrana, za bebu je potrebno spremiti i putnu apoteku.
Putna apoteka
Putna apoteka bi trebalo da sadrži sledeće: sirup za snižavanje temperature; fiziološki rastvor i pumpicu za nosić; kapi za nos za decu; za regulaciju stolice kod proliva bi trebalo poneti probiotik i c; rastvor za oralnu rehidraciju (u slučaju povraćanja); sirup i kremu protiv alergije (antihistaminik); antiseptični rastvor; antibiotsku mast (ako dođe do pojave ogrebotina); hanzaplaste; preparat za zaštitu od ujeda insekata (repelent); vodootporni preparat za zaštitu kože od sunca za decu sa faktorom zaštite 50 (ne preporučuje se korišćenje kod dece mlađe od 6 meseci); vlažne maramice.
Najbolje je da uplatite putno zdravstveno osiguranje, jer na taj način ukoliko bude bilo potrebno, imate obezbeđen pregled i potrebne analize za vaše dete.
Ne zaboravite da ponesete i toplomer.
Boravak na moru
Kada stignete na more, i vama, i bebi, će biti potrebno dan-dva da se prilagodite promeni sredine. Sve se prilagođava bebi, tako da odlazak na plažu treba da bude u jutarnjim satima do 10h i popodnevnim od 17h. Period od 10 do 17h koristite za ručak, spavanje ili predah u „debeloj“ hladovini kafića ili restorana.
Uveče bi svakako trebalo otići ranije na spavanje, bebi ne prija gužva i glasna muzika iz kafića i restorana i sigurno će brzo zaspati nakon dana na moru.
Tokom dana beba bi obavezno trebala da nosi šeširić, naočare za sunce. Kožu bebe ne bi trebalo izlagati suncu osim kad je unosite u vodu. Većini beba će se svideti brčkanje u morskoj vodi. Neophodno je da beba uvek bude u vašem naručju prilikom ulaska u more.
Takođe, možete bebi naduvati bazenćič i napuniti ga morskom vodom, to će joj se svakako svideti. Bitno je da vodite računa o tome da joj svaki put isperete kožu vodom i obrišete peškirom nakon brčkanja u morskoj vodi. Preporuka je da brčkanje u vodi ne traje duže od desetak minuta. Ako vaša beba ima 6 i više meseci, ne zaboravite da joj na svaka dva sata nanesete novi sloj kreme za sunčanje.
Beba još uvek sisa ili pije mleko na flašicu
Ukoliko su spoljašnje temperature visoke, kao i zbog promene sredine, vaša beba ima malo slabiji apetit. To ne bi trebalo da vas brine, bitno je da joj ponudite nakon obroka ili između obroka veći unos tečnosti. Ukoliko je vaša beba samo na ishrani majčinim mlekom, nemate brigu oko pripremanja hrane za nju. Ukoliko je na ishrani adaptiranom mlečnom formulom, pripremite dovoljnu količinu mleka za odlazak na plažu ili u šetnju. Ako vaša beba unosi i nemlečnu hranu, preporuka je da joj tokom boravka na moru dajete gotove kašice. Ukoliko planirate boravak u apartmanu i samostalnu pripremu obroka za celu porodicu onda i bebi pripremite obrok.
Ukoliko beba ima crevne grčeve, ne zaboravite da ponesete Colief Infant Drops, kapi z bebe.
Takođe, ukoliko putujete sa detetom starijim od 3 godine za bolji apetit naša peporuka je Vitaglobin sirup.