(NE)PLODNOST- ODAKLE POČETI?
(Ne)plodnost ili sterilitet je prisutan kod svakog šestog para u Srbiji!
Odakle početi kada se ne desi trudnoća uz redovan, nezaštićen seksualni odnos i redovne cikluse tokom dvanaest meseci je najčešće pitanje mladih parova.
Evropska nedelja (ne)plodnosti
Ove nedelje, od 07-13. novembra se obleležava Evropska nedelja (ne)plodnosti u svim državama Evrope a glavni organizator je evropsko krovno udruženje Fertility Europe sa sedištem u Briselu. Evropa i ove godine poziva na jednakost u pristupu procedurama za lečenje neplodnosti širom Evrope, ali i na bolju informisanost.
(Ne)plodnost u Srbiji
U Srbiji je procenat parova u reproduktivnom periodu koji ima problema da dođu do potomstva izmedju 18-20%. To je na žalost veliki broj, što se po broju parova koji se odlučuju za neku od metoda potpomognute oplodnje jasno i vidi.
Verovatno u vašoj okolini znate neki par koji pokušava ili je pokušao da dobije dete postupkom vantelesne oplodnje ili ste i sami pomislili da je to način.
Međutim na sreću to nije jedini način, jer ukoliko se otkrije i izleči uzrok neplodnosti, postoje i metode da se i prirodnim putem ili bar, da se tako izrazim, “prirodnije“ dođe do željene trudnoće.
Važno je ne odlagati analize, jer je vreme nenadoknadivo.
Još jednu stvar je važno napomenuti – danas se prva trudnoća odlaže iz (ekonomskih, socijalnih, karijernih, itd) razloga.Parovi se javljaju nakon višegodišnjeg zajedničkog života u “poznijim” reproduktivnim godinama kada je broj preostalih jajnih ćelija značajno smanjen.
Treba znati da se ženska deca rađaju sa određenim brojem jajnih ćelija. Broj jajnih ćelija koje dospeju u svom razvoju do zrele jajne ćelije sposobne za oplodnju se sa godinama smanjuje.
ODAKLE POČETI?
Najlakše i najbrže je uraditi neke osnovne analize. Važno je da analize istovremeno urade oba partnera kako bi se istovremeno krenulo sa lečenjem ukoliko je potrebno.
ANALIZA ZA MUŠKARCE
URADITI SPERMOGRAM
Naravno sve laboratorije ga rade ali da li dobijamo pravu informaciju?!
Spermogram uradite isključivo od strane refertnog stručnjaka – embriologa. Pronađite ustanove u kojima rade ovi stručnjaci i njima poverite da urade spermogram.
ANALIZE ZA ŽENE
HORMONSKE ANALIZE ŽENE – između 2. i 4. dana menstrualnog ciklusa (dok traje menstrualno krvarenje), najbolje 3 i više sati nakon buđenja (možete doručkovati naravno) uraditi sledeće hormone: FSH, LH estradiol, prolactin TSH free T3 i free T4 i AMH!
ULTRAZVUČNI PREGLED u prvoj polovini menstrualnog ciklusa, kako bi se uočili mogući problemi. Tumačenje nalaza i adekvatan ultrazučni pregled su od izuzetne važnosti i nemojte ih ni u kom slučaju propustiti.
Uzroci steriliteta su brojni i najčešće udruženi i samo otkrivanje je jednako važno kao i lečenje. Zato molim sve parove koji imaju problem sa ostvarivanjem roditeljstva da ne gube dragoceno vreme, nego da se jave svom ginekologu ili subspecijalisti steriliteta i fertiliteta.
Potrebno je ovom prilikom ukazati i na psihološke aspekte borbe sa neplodnošću.
Važno je umanjiti stigmatizaciju osoba sa utvrđenom dijagnozom infertiliteta, bilo ženskog bilo muškog partnera. Važna je edukacija o uzrocima i posledicama infertiliteta kao i dostupnost i relevantnost informacija o lečenju, kojih ima malo ili u ruralnim i malim sredinama, nimalo.
Stid, sram, poricanje pred sobom i pred okolinom, umesto proaktivne borbe za potomstvo, slika je na koju najčešće nailazimo kod parova koji se suočavaju sa problemom (ne)plodnosti.
Jedan od najčešćih uzroka neplodnosti su i policistični jajnici (PCOS) koji otežavaju i onemogućavaju zatrudnjivanje. PCOS se mogu se uz promenu navika u ishrani, fizičku aktivnost i primenu Gyinos-a korigovati za nekoliko meseci.
Više o Gyinos na linku