NEŽNA BEBINA KOŽA
Koliko svi obožavamo nežnu, mekanu, glatku kožu bebe….
Koža tek rođene bebe je tanja i nerazvijena te joj je smanjena zaštitna funkcija uopšte , posebno zaštita od UV zračenja.
Potkožno tkivo je tanje sa manje masnog tkiva, a aktivnosti lojnih i znojnih žlezda još nisu adekvatne i razvijene. Termo regulacija još (nije) uspostavljena, te je smanjena zaštita i od toplote i od hladnoće.
Zbog svih ovih posebnosti i specifičnosti, neophodna su znanja i veštine za negu kože novorođenčeta i kasnije odojčeta, prema uzrastu kao i individualni pristup, prema potrebama kože.
Koža bebe u prvim danima života
Odmah po rođenju bebina koža može pekrivena sa tzv. vernix caseosa, sirastim belkastim premazom, koji se razvija u fetusa u zadnjem tromesečju trudnoće.
Zavisi da li je novorođenče rođeno pre termina, u terminu ili nakon termina, takva će biti i količina sirastog premaza na koži. Fiziološki na koži novorođenčeta često može biti izražen mermerni vaskularni crtež koji je slabije izražen kad se novorođenče utopli.
Takođe crvenilo jedne strane i bledilo druge strane tela ako novorođenče leži dugo na jednoj strani. Takva pojava javlja se u 10% novorođenčadi.
Najčešće promene na koži male bebe
Najčešće promene na koži su novorođenačke akne, milia i seboroični dermatitis.
Novorođenačke akne manifestuju se pojavom zatvorenih komedona, crvenih papula i gnojnih mehurića uz crvenilo na čelu, nosu i obrazima u 10% novorođenčadi. Promene spontano prolaze i lečenje najčešće nije potrebno.
Milia su sitne beličaste do žućkaste papule koje se pojavljuju na čelu, oko očiju, na nosu, obrazima, može i po trupu i genitalnoj sluznici. To su nakupine keratina u koži, koji se mogu zadržati i do nekoliko nedelja i lečenje nije potrebno. Milia se javlja u preko 5’% novorođenčadi.
Zbog disfunkcije žlezda znojnica, zbog previđe utopljavanja moguća je i pojava mehurića na telu koji prolaze sami od sebe (miliaria).
Najčešća bolest kože kod novorođenčadi je seboroični dermatitis koji se manifestuje pojavom žućkastih ljuski na crvenoj podlozi u područjima gde su smeštene žlezde lojnice na čelu, između obrva i na vlasištu. Crvenilo je moguće i u pregibima ruku i nogu kao i u pelenskoj regiji. Obično crvenilo seboroičnog dermatitisa se kasnije u 3 mesecu života preklopi s crvenilom kod atopijskog dermatitisa. Razlika između te dve česte bolesti kože u najranijem uzrastu je što kod atopijskog dermatitisa nema ljuski, a prisutan je intenzivan svrab kože.
Faktori koji doprinose pojavi promena na koži kod beba mogu biti:
- toplina, vlaga i nedostatak vazduha u nepropusnim pelenama
- održavanje higijene sredstvima za pranje i negu koja mogu poremetiti pH-vrednost kože deteta i isušiti je, te izazvati bol na mestu oštećenja
- trljanje pelene o dečiju kožu
- urin i stolica mogu promeniti pH-vrednosti kože i oštetiti površinski sloj, čemu dodatno doprinose enzimi, bakterije i gljivice
Preporuke za negu kože male bebe
U prvih 14 dana po rođenju preporučuje se kupanje 2-3 puta po 5 minuta tj. na svaka 3- 4 dana, isključivo čistom toplom vodom. Koža se suši tapkanjem mekanom pamučnom tkaninom. Posle kupanja, za kosicu se može koristiti češljić ili četka kako bi se nežno skinule eventualne naslage na temenu. Naslage na temenu (temenjača) se lako uklanjaju primenom
Colief ulja, ulja za negu kože ,poglavine i masažu beba.
Svako veče, najbolje pred spavanje i nakon kupanja neguju se prevoji ispod brade (na vratu) iza ušiju, ispod pazuha, između nogica. Dok se to radi, soba treba da bude zagrejana kao zakupanje (najmanje 24ºC). I pored dobro zagrejane prostorije, otkrivati samo onaj deo koji se briše jer se bebe veoma brzo rashlade.
Na kraju se prebrisavaju genitalije i guza uvek odnapred ka pozadi, nanosi se tanak sloj hidrantne kreme na pelensko područje. Ako se pojavi pelenski osip, nanosi se krema na bazi cinkoksida.