POLICISTIČNI JAJNICI (PCOS) – ŠTA IZBACITI IZ ISHRANE?
Policistični jajnici (PCOS) i ishrana su nezaobilazna tema kada govorimo o ovoj dijagnozi sa kojom se danas bori velik broj žena. Policistični jajnici se dijagnostikuju na osnovu morfoloških karakteristika jajnika, odnosno njihovom ultrazvučnom izgledu. PCOS (PoliCystic Ovarial Syndrome) je sindrom ili skup simptoma čija je učestalost kod žena u reproduktivnom periodu između šest i deset posto.
Policistične jajnike karakterišu hronične hiperandrogene anovulacije, tj. ciklusi su zbog viška testosterona bez ovulacije. Među simptomima policističnih jajnika najčešći su akne, pojačana dlakavost, opadanje kose, seboreja, neplodnost, neredovne menstruacije, češći ponavljani spontani pobačaji i gojaznost, a svi su uzrokovani neravnotežom hormona i povišenim vrednostima muških polnih hormona.
Posledice policističnih jajnika
Uz estetske i reproduktivne probleme, PCOS tokom dužeg razdoblja prouzrokuje povišen morbiditet, tj. oboljenja kao što su:
- kasnija menopauza
- disfunkcijska krvarenja
- dva do tri puta češći spontani pobačaji
- anemija
- gojaznost
- abnormalnost lipida
- češće kardiovaskularne bolesti
- veća učestalost šećerne bolesti
- povišen krvni pritisak (hipertenzija)
- povećan rizik za razvoj karcinoma (endometrija i jajnika)
- češće histerektomije (odstranjenje materice).
Abnormalnost u delovanju insulina je jedan od osnovnih hormonskih i metaboličkih poremećaja kod žena sa PCOS-om.
Policistični jajnici (PCOS) – šta izbaciti iz ishrane?
Kad govorimo o ishrani koja se direktno povezuje s razvojem policističnih jajnika onda su to pre svega mlečni proizvodi. Postoji povezanost između uzimanja mlečnih proizvoda i policističnih jajnika iako nije utvrđen tačan način na koji ova vrsta namirnica utiče na razvoj ove bolesti.
Osim toga, PCOS se povezuje s bisfenolom A, hemikalijom koja negativno utiče na hormone, a koja se nalazi upravo o punomasnoj hrani.
Obolelima od policističnih jajnika savetuje se smanjenje unosa mlečnih namirnica kao jogurt, sveži sirevi, pavlaka , sladoled i punomasni sirevi te posmatranje promena i povlačenja simptoma policističnih jajnika. Umesto potpunog izbacivanja mlečnih proizvoda moguć je prelaz na malomasne i posne mlečne proizvode.
Važno je naglasiti da u slučaju PCOS-a, problem nije u uticaju masnih mlečnih proizvoda na razvoj cista, već u uticaju na hormonalni status. Punomasni proizvodi su bogati kalorijama, podižu vrednosti insulina i sadrže veće količine estrogena i progesterona. Upravo te tri karakteristike hrane nisu poželjne u lečenju PCOS-a.
Važno je odabrati zdravije opcije masnoća koje koristimo u ishrani: kokosovo, maslinovo ulje, orašasti plodovi, avokado i slično.
Kravlje mleko zamenite bademovim i ovsenim, a pavlaku, kokosovim mlekom i kremom.
Saveti za ishranu
Obolelima od policističnih jajnika savetuje se:
- smanjenje unosa kalorija i gubljenje viška kilograma – oboljeli od PCOS-a često imaju problema s viškom kilograma i gojaznošću koji su uzrok hormonalnih disbalansa.
- unos mononezasićenih masnih kiselina – povećavaju osetljivost na insulin, smanjuju nivo holesterola i smanjuju rizik od srčanih bolesti.
- prednost hrani s niskim glikemijskim indeksom – treba joj duže vremena da se probavi pa izaziva manje promene nivoa glukoze u krvi, smanjuju osećaj gladi i kroz duži period ravnomerno telo opskrbljuju energijom.
- povećanje unosa vitamina B kompleksa – smanjuju simptome PCOS-a utičući na nivo energije, normalizuju nivo šećera u krvi i igraju ulogu u održavanju hormonalnog balansa.
- dovoljan unos kalcijuma i vitamina D – utiču na razvoj jajne ćelije i folikule u jajnicima i pozitivno utiču na smanjenje neplodnosti i povećavaju osetljivost za insulin.