OTEŽANO ZATRUDNJIVANJE I PCOS
Otežano zatrudnjivanje i PCOS sve češći problem danas kod žena u reproduktivnom periodu.
Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS, je poremećaj hormonske ravnoteže u ženskom telu, koji često dovodi do nemogućnosti zatrudnjivanja, ali i do ranih pobačaja u slučaju da trudnoće dođe.
Nemogućnost zatrudnjivanja nastaje jer žene sa PCOS nemaju ovulacije, ili imaju mali broj ovulacija u toku jedne godine.
Mogućnost da se desi trudnoća u jednom ovulatornom ciklusu, ako je muški partner potpuno zdrav je 25%.
Znači ako žena sa PCOS om nema ovulaciju uopšte ili ima 2-3 ovulacije u toku godine, onda je veoma mala šansa da se ,prvo desi polni odnos za vreme ovulacije, i drugo, da dođe do trudnoće.
Ako se, nekim čudom ipak desi i ovulacija, i polni odnos, i trudnoća, onda je ova trudnoća pod visokim rizikom da se završi ranim pobačajem.
Rani pobačaj kod žena sa PCOS-om dešava se jer je ovaj poremeđaj praćen brojnim drugim metaboličkim poremećajima.
Najznačajniji i najopasnije je insulinska rezistencija (IR). IR obično prati i niska koncentracija D vitamina u krvi, koja je u direktnoj vezi sa povećanom incidencom ranih pobačaja.
Trudnice sa PCOS-om u u povišenom riziku i od tzv EPH gestoza, tj.bolesti od koje pate samo trudnice, a manifestuje se otocima, povišenim krvnim pritiskom, pojavom belančevina u mokraći.
EPH gestoza je veoma opasno stanje, koje može da ugrozi život i majke i bebe.
Iz svega navedenog, žene sa PCOS-om treba prvo da dobro izregulišu svoj hormonski i metabolički status,a trudnoća treba da se prati sa mnogo više pažnje nego trudnoća potpuno zdravih i mladih trudnica.
SIMPTOMI PCOS
- neredovne menstruacije, ili potpuni izostanak menstruacije
- pojačana maljavost na licu i telu
- opadanje kose glave, ili proređeno vlasište
- povećanje telesne težine
- akne (bubuljice)
- smanjena plodnost (poteškoće u zatrudnjavanju)
DIJAGNOSTIFIKOVANJE POLICISTIČNIH JAJNIKA
Prvi signal da žena možda ima policistične jajnike su nepravilni menstrualni ciklusi, a vrlo često je to preskakanje ciklusa ili čak potpuni gubitak menstruacije. Ciklusi koje karakteriše obilno krvarenje, ili učestala a nepravilna krvarenja, su takođe nešto što može da signalizira mogući PCOS.
Iznenadna pojava akni može da bude jedan od simptoma policističnih jajnika. Dermatolozi i kozmetičari ovo znaju i često će posavetovati ženu da zakaže pregled kod ginekologa.
Prvi korak je svakako ultrazvučni ginekološki pregled, a ukoliko inicijalni nalaz pokaže ciste na jajnicima, sledi pregled kod endokrinologa uz dodatne laboratorijske analize koje imaju cilj da utvrde nivo hormona u krvi, a mogući su i testovi opterećenja šećerom (OGTT, od engleskog izraza „oral glucose tolerance test“) ili dijagnostička laparoskopija.
KAKO SE LEČI PCOS?
Ovom problemu se mora pristupiti multidisciplinarno, tako da se pored terapije koje će vam preporučiti endokrinolog preporučuje i sledeće:
- Polovina žena sa PCOS ima povećanu telesnu masu – savetuje se regulisanje gojaznosti dijetama sa dugoročnim ciljem normalizacije težine. Čak i umereno smanjenje težine može značajno da umanji simptome PCOS i pomogne ženi da ostane u drugom stanju (ukoliko je to cilj).
- Povećati fizičku aktivnost
Gyinos, kombinacija mio inozitola i folne kiseline klinički dokazano smanjuje simptome policističnih jajnika, uspostavlja spontanu ovulatornu aktivnost, reguliše ciklus, smanjuje BMI i nivo androgenih hormona.