RAZGOVARAJMO O NEPLODNOSTI
O neplodnosti govorimo kada žena posle 12 ili više meseci redovnih nezaštićenih polnih odnosa ne zatrudni.
Probleme s plodnošću ima svaki šesti par na svetu. Kada saznamo da par ima problem, savetujemo da žena (sama ili s partnerom) poseti odabranog ginekologa koji će obaviti određene pretrage i započeti s lečenjem . Ponekad i neretko potrebno je i muškarca uputiti stručnjacima specijaliziranim za probleme s plodnošću.
Neplodnost kod muškarca i neplodnost kod žene uzrokuju različiti faktori.Kod muškaraca je problem najčešće lošiji kvalitet spermatozoida, a kod žena ređe ovulacije.
Simptomi koji ukazuju na neplodnost mogu biti manji volumen semena, drugačiji miris semena, menstruacije koje dolaze češće ili ređe, menstruacije koje su obilnije ili mane obilne, iscedak iz dojki ili slično. Često postoji udruženi uzrok, i kod muškarca i kod žene.
Muškarci i žene i uloga u začeću
Muškarci i žene imaju ravnopravnu ulogu u začeću. Poznavanje ključnih uzročnika kod svakog para ponaosob pomaže da se razumeju izgledi za prirodno začeće ili začeće uz lekarsku pomoć.
Činjenica je da se danas žene odlučuju za rađanje dece sve kasnije. Pri tome moramo biti svesni da plodnost s godinama opada. Plodne godine individualno su vrlo različite pa tako neke žene bez problema zatrudne i nakon 40. godine, a neke imaju probleme već u ranim tridesetima.
Stepen plodnosti se razlikuje od žene do žene pa nije moguće predvideti kada su mogućnosti za začeće svake od njih najveće ili kad će se pojaviti problemi sa začećem.
Najčešći uzroci otežanog zatrudnjivanja
Postoji niz uzroka koji mogu doprineti poteškoćama sa začećem. Jedan od najčešćih jeste smanjenje broja i kvaliteta jajnih ćelija u jajnicima zbog ženine starosti. Devojčice se rađaju sa svim jajnim stanicama koje će ikada imati, što je oko dva miliona. Jajne ćelije počinju propadati vrlo brzo nakon rođenja. Nakon puberteta, u svakom jajniku tokom svakog ciklusa počinje sazrevati velik broj jajašca i u pravilu samo jedno sazri i postaje sposobno za oplodnju. Brzina propadanja jajašca odnosno starenja jajnika i smanjenje rezerve jajašca jako se razlikuje od žene do žene.
Jednostavan krvni test kojim se određuje biohemijski marker anti-Müllerov hormon (AMH) može se napraviti u bilo kojem trenutku. Pomoću testa AMH lekar uz klinički i ultrazvučni pregled proceni broj jajašca koja su još na raspolaganju za oplodnju pa s obzirom na rezultat pomaže ženi u daljim odlukama.
Problemi s plodnošću predstavljaju jednu od onih životnih situacija koje nije moguće razumeti dok ih ne iskusimo na sopstvenoj koži. Sve žene koje o deci razmišljaju na način „možda, jednog dana“, već danas bi trebale načeti tu temu sa svojim lekarima i informisati se o svim mogućim opcijama na vreme.
Gyinos sadrži mio inozitol i folnu kiselinu koji klinički dokazano deluju na simptome policističnih jajnika i insulinske rezistencije. Primenom Gyinos u periodu od najmanje 3 meseca se povećava šansa za zatrudnjivanjem. Pored toga, povećava se kvalitet jajnih ćelija, sponatno uspostavlja ovulatorni ciklus i menstruacija.