STRES I PLODNOST?
Da li stres utiče na plodnost?
Svi smo čuli ili čak lično rekli osobi koja se bori s neplodnošću da bi trebala/o pokušati smanjiti stres kako bi poboljšao plodnost?
„Samo se opustite, prestanite razmišljati o tome i, više nego verovatno, to će se dogoditi.“
Uticaj stresa, emotivnog, ali i fizičkog, na naše celokupno zdravlje jedna je od nezaobilaznih činjenica koja utiče i na reproduktivno zdravlje.
Stres i plodnost su u uročno posledičnoj vezi.
Mnoge žene verovatno su primetile kroz život da dugotrajnije izlaganje stresu dovodi do promena u dinamici menstrualnog ciklusa. Promene menstrualnog ciklusa mogu da budu u smislu produženja menstrualnog ciklusa, odnosno izostanka menstruacije, ili dugotrajnog krvarenja koje se nastavljaju na menstrualno krvarenje, češće oskudnijim obimom.
Odavno se pretpostavlja da stres može negativno uticati na izglede žene da zatrudni, ali nikada nije bilo dovoljno naučnih dokaza za to, delomično i zbog toga što se naučnici nisu uspeli dogovoriti oko uzročno-posledične veze.
Smanjuje li stres mogućnost da žena zatrudni ili nemogućnost žene da zatrudni povećava nivo stresa?
Teorija sigurno nije nova. Hipokrat je još u 5. veku pre Hrista bio jedan od prvih koji je povezao psihičko stanje žene s njezinim reproduktivnim potencijalom. Njegova je tvrdnja bila da fizički znak psihičkog stresa kod žena (koji su naučnici kasnije nazvali „histerijom“) može rezultirati sterilitetom.
U srednjem veku, nemačka opatica i mističarka po imenu Hildegard iz Bingena smatrala je da su žene koje pate od melanholije – stanja koje bismo danas mogli nazvati depresijom – bile neplodne kao rezultat.
Nedavno istraživanje je pošlo od pretpostavke da stres utiče na reprodukciju,pa je ispitano više od 5000 pacijenata s neplodnošću. Rezultati kažu da 98% smatra da je emocionalni stres ili uzrok ili pridonosi neplodnosti, a 31% veruje da je stres uzrok pobačaja (J Assist Reprod Genet. 2021).
Pokazalo se da je stres zbog neplodnosti jednak dijagnozi raka i drugih velikih medicinskih morbiditeta (J Psychosom Obstet Gynaecol. 1993).
I akutni i hronični stres utiču na broj jajnih ćelija, kao i na porođaj i porođajnu težinu (Fertil Steril. 2001).
Muškarci su takođe pod uticajem stresa, koji se manifestuje smanjenim libidom i oslabljenom semenom tečnošću, dodatno ugroženim kako traje neplodnost.
Na šta sve stres utiče?
- Postoje dokazi da stres može uticati na ishod lečenja neplodnosti;
- stres utiče na odluku pacijentkinje o nastavku lečenja,
- na način kako se pacijentkinja nosi sa eventualnim gubitkom trudnoće tokom lečenja neplodnosti kao i sa
- komplikacijama koje mogu nastati u trudnoći
Stres koji se javlja tokom perioda neplodnosti je ustvari psihološka reakcija povezana s neuspehom lečenja neplodnosti, a adekvatna terapija za ublažavanje stresa povećava šansu za trudnoću. Osim toga, pojačan stres pred samo začeće može povećati rizik neuspeha lečenja neplodnosti.
Psihološki simptomi (npr. anksioznost i / ili depresivni simptomi) uobičajeni su kod parova s neplodnošću.
S druge strane stres je stimulans – podsticaj koji stvara mentalnu napetost ili psihološku reakciju. Istraživanja pokazuju da su glavni izvori stresa kod ovih pacijenata uticaj neplodnosti na njihov društveni život (šta će okolina reći), njihov seksualni život i odnosi s partnerom.
Kako pomoći?
Najvažnije je bez obzira na uspone i padove u postupku zatrudnjivanja, čekanja rezultata, pregleda…. biti uporan i ići konstantno ka cilju. Dan za danom. Biće boljih i gorih dana, ali , važno je ići ka cilju.
Uobičajeni saveti koje biste trebali da upražnjavate na putu do zatrudnjivanja su dragoceni.
To podrazumeva:
- redovan i kvalitetan san,
- redovna fizička aktivnost,
- redovna socijalna aktivnost,
- kvalitetna ishrana zasnovana na namirnicama koje poboljšavaju šansu za zatrudnjivanjem,
- redovna hidratacija.
Takođe, potrebno je i izbaciti iz svoje dnevne rutine navike koje loše utiču na proces zatrudnjivanja kao što su: alkohol, cigarete, narkotici, previše posla, previše fizičke aktivnosti….
Gyinos je naša preporuka za regulisanje ciklusa i ovulacije, smanjenje simptoma policističnih jajnika i insulinske rezistencije.