Trudni ste i boli vas glava?
Glavobolje u trudnoći prilično su česta pojava i, iako neugodne, većinom ne predstavljaju ozbiljniji problem. Žene koje pate od migrena u trudnoći imaju ograničen izbor lekova, jer su neki od njih štetni za korišćenje u trudnoći.
Migrena je vrsta glavobolje sa pulsirajućim bolovima, obično s jedne strane glave, a često je praćena i mučninom.
Ponekad se kod migrena javlja i tzv. „aura“. Aura” je prolazni neurološki ispad koji prethodi glavobolji. Karakteriše je poremećaj vida sa pojavom svetlaca, linija ili slepih tačaka u vidnom polju, kao i osećaj trnjenja .
Čak 15-20% trudnica pate od migrena. Trudnice češće pate od migrena u prvom tromesečju, dok u drugom i trećem tromesečju dolazi do poboljšanja.
KOJI JE UZROK GLAVOBOLJE U TRUDNOĆI?
Tačan uzrok migrena nije poznat. Pretpostavlja se da je reč o genskoj predispoziciji jer se migrene često javljaju kod više članova porodice.Poznato je da su i do tri puta češće kod žena nego kod muškaraca i da se mogu javiti već u detinjstvu, a najčešće se ispoljavaju do 40. godine života.
Razlog zašto se migrene mogu javiti u trudnoći jeste promena vrednosti hormona estrogena – posebno u prvom tromesečju.
Još jedan uzrok glavobolja u ranoj trudnoći jeste blago povećanje krvnog pritiska – zbog pritiska krvnih sudova na nervne završetke u mozgu, dolazi do boli.
OKIDAČI ZA NASTANAK GLAVOBOLJE
Postoji nekoliko poznatih okidača migrena koji uključuju sledeće:
- nedovoljno sna – trudnicama se preporučuje 8-10 sati sna noću
- stres
- dehidratacija – trudnicama se preporučuje unos od 2-2,5L vode dnevno
- izloženost jakoj svetlosti (npr. fluorescentnog osvetljenja)
- izloženost intenzivnim mirisima (npr. parfemi)
- određena hrana i pića (npr. čokolada, kofein, neki konzervansi u hrani)
- atmosferske promene
Naravno, svaka osoba je individua za sebe, pa ni okidači nisu jednaki za svaku osobu. Obično se radi o kombinaciji faktora (npr. nedovoljno sna, uz unos kofeina i izloženost fluorescentnoj svetlosti).
Migrene su prilično nepredvidive – mogu trajati nekoliko sati, do nekoliko dana u ekstremnim slučajevima.
Kod nekih trudnica se stanje poboljša tokom trudnoće, a kod drugih ne.
KOMPLIKACIJE – preeklampsija
Istraživanja pokazuju da žene koje boluju od glavobolja od trudnoći imaju povišen rizik za razvoj nekih komplikacija, kao na primer preeklampsije.
Preeklampsija je trudnoćom izazvan povišen krvni pritisak sa znakovima oštećenja nekih organskih sistema, najčešće jetre i bubrega (pojačano izlučivanje proteina mokraćom).
Radi se o opasnom stanju koje može ugroziti trudnoću i majčin život. Jedan od karakterističnih simptoma preeklampsije jesu migrene s aurom, pa je iz tog razloga od ključne važnosti posetiti lekara ako patite od glavobolje u trudnoći.
JAKA GLAVOBOLJA U TRUDNOĆI – LEČENJE
U trudnoći je potrebno paziti na vrstu lekova koji se primenjuje, kako se ne bi ugrozilo zdravlje fetusa u razvoju. Zbog toga preporučujemo:
- obratiti pažnju na okidače – razlikuje se od osobe do osobe, pa je potrebno obratiti pažnu šta tačno uzrokuje napadaje migrene i izbegavati ih
- tople ili hladne obloge – hladni oblozi mogu biti korisni ako se koriste na samoj glavi, dok su topli oblozi korisni kod ukočenosti vrata
- unos dovoljne količine vode i pravilna ishrana
- izbegavanje jakog svetla i glasnih zvukova – boravak u prostoriji prigušenog svetla i bez buke može pomoći
- NAVOSOLV u kesicama sadrži đumbir, magnezijum i vitamin B6 i pomaže i kod glavobolje i kod mučnine