DA LI STRES UTIČE NA PLODNOST?
Da li stres utiče na plodnost?
Da je ikada postojala kontroverzna tema u medicini, posebno u reprodukciji, odnos između stresa i neplodnosti bio bi na vrhu popisa.
Ko od nas nije čuo ili čak lično rekao osobi koja se bori s neplodnošću da bi trebao pokušati smanjiti stres kako bi poboljšao plodnost?
„Samo se opustite, prestanite razmišljati o tome i, više nego verovatno, to će se dogoditi.“
Uticaj stresa na menstrualni ciklus
Uticaj stresa, emotivnog, ali i fizičkog, na naše celokupno zdravlje jedna je od nezaobilaznih činjenica u današnjem svetu. Mnoge žene verovatno su primetile kroz život da dugotrajnije izlaganje stresu dovodi do promena u dinamici menstrualnog ciklusa. Promene menstrualnog ciklusa mogu da budu u smislu produženja menstrualnog ciklusa, odnosno izostanka menstruacije, ili dugotrajnog krvarenja koje se nastavljaju na menstrualno krvarenje, češće oskudnijim obimom.
Odavno se pretpostavlja da stres može negativno uticati na izglede žene da zatrudni, ali nikada nije bilo dovoljno naučnih dokaza za to, delomično i zbog toga što se naučnici nisu uspeli dogovoriti oko uzročno-posledične veze.
Smanjuje li stres mogućnost da žena zatrudni ili nemogućnost žene da zatrudni povećava nivo stresa?
Teorija sigurno nije nova. Hipokrat je još u 5. veku pre Hrista bio jedan od prvih koji je povezao psihičko stanje žene s njezinim reproduktivnim potencijalom. Njegova je tvrdnja bila da fizički znak psihičkog stresa kod žena (koji su naučnici kasnije nazvali „histerijom“) može rezultirati sterilitetom.
U srednjem veku, nemačka opatica i mističarka po imenu Hildegard iz Bingena smatrala je da su žene koje pate od melanholije – stanja koje bismo danas mogli nazvati depresijom – bile neplodne kao rezultat.
Nedavno istraživanje je pošlo od pretpostavke da stres utiče na reprodukciju,pa je ispitano više od 5000 pacijenata s neplodnošću. U 98% slučajeva smatra da je emocionalni stres ili uzrok ili pridonosi neplodnosti. Kod 31% veruje se da je stres uzrok pobačaja (J Assist Reprod Genet. 2021).
Pokazalo se da je stres zbog neplodnosti jednak dijagnozi raka i drugih velikih medicinskih morbiditeta (J Psychosom Obstet Gynaecol. 1993).
I akutni i hronični stres utiču na broj jajnih ćelija, kao i na porođaj i porođajnu težinu (Fertil Steril. 2001).
Muškarci su takođe pod uticajem stresa, koji se manifestuje smanjenim libidom i oslabljenom semenom tečnošću, dodatno ugroženim kako traje neplodnost.
Gyinos je naša preporuka za sve žene u reproduktivnom periodu. Pored toga što će zahvaljujući mio inozitolu i folnoj kiselini regulisati ciklus i ovulaciju, mio inozitol klinički dokazano popravlja raspoloženje.