GORUŠICA NAJČEŠĆI STOMAČNI PROBLEM
Gorušica !? Gotovo svaka odrasla osoba, a sve češće i mlađe osobe i tinejdžeri imaju povremeno gorušicu koja postaje najčešći stomačni problem koji ometa obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Gorušica se najčešće manifestuje osećajem kiseline u stomaku, koja se „vraća“ i praćena je osećajem žarenja. Pacijenti vrlo često znaju koja je to vrsta hrane koja provocira i pogoršava njihove tegobe i pokušavaju da nađu „idealnu dijetu“ koja neće dovoditi do nelagodnosti u stomaku. Neki pacijenti više tegoba imaju na prazan stomak, a uzimanje hrane smanjuje njihove simptome.
Većina ljudi koji imaju ovakve probleme u stvari nemaju ozbiljnu organsku bolest, već imaju funkcionalne tegobe gornjeg dela sistema za varenje.
Najčešći uzroci gorušice su
Navike u ishrani:
- Obilni obroci
- Konzumiranje hrane kao što su: crni i beli luk, čokolada, hrana sa visokim sadržajem masti, citrusi, začinjene namirnice i paradajz ili proizvodi od paradajza (kečap, sok od paradajza)
- Alkoholna pića, sokovi od citrusa, kofeinski napici, gazira pića
- Večera neposredno pred odlazak na spavanje
Životne navike:
- Prekomerna telesna težina
- Pušenje
- Nošenje tesne odeće i stegnutog kaiša
- Stres
Medicinski razlozi:
- Trudnoća
- Želudačna kila (Hiatus hernia)
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB/GERD)
- Uzimanje određenih lekova (naročino aspirina i anti-zapaljenskih lekova: Ibuprofen, Diklofenak,….)
Tipično je da su tegobe prisutne u dugom vremenskom periodu (često i po više godina unazad). Tegobe se javljaju povremeno sa različitim intenzitetom. Ovi pacijenti obično imaju periode kada uopšte nemaju tegobe, a kod nekih se tegobe pogoršavaju u zavisnosti od doba godine (proleće i jesen).
Kako se tretira gorušica?
Gorušica koja se ponavlja i dugo traje zahteva pregled gastroenterologa.
Ukoliko se javi povraćanje sveže krvi ili povraćanje sadržaja taloga kao crna kafa, ili katranasto crna stolica, neophodan je HITAN pregled gastroenterologa.
Osim kliničkog pregleda gastroenterologa biće potrebna gastroskopija – endoskopski pregled jednjaka , želuca i dvanaestoplačnog creva) uz uzimanje uzorka tkiva (biopsija) kojom se dokazuje zapaljenje sluzokože.
Posle endoskopskog pregleda jednjaka, želuca i 12-palačnog creva, gaastroenterolog će ordinirati neophodnu terapiju.
Nekada je neophodno uraditi i manometriju jednjaka ( donjeg ezofagealnog sfinktera) i 24-satno merenje kiselosti jednjaka (24-satna ph-metrija).
Kako pomoći kod gorušice?
Prva terapijska mera je izmena stila života i higijensko-dijetetskih navika. Ove mere obuhvataju sniženje telesne mase, povećanje fizičke aktivnosti, redovno uzimanje obroka, izbegavanje preteranih količina šećera, kafe i začina. Prestanak pušenja cigareta i prekomerne upotrebe alkoholnih pića će kod određene grupe pacijenata samo po sebi dati željene terapijske rezultate. Lekari mogu preporučiti i uzimanje lekova koji će umanjiti tegobe.
Gorušica najčešći stomačni problem je prošlost zahvaljujući NAVOSOLV kesicama.
NAVOsolv je nova kombinacija djumbira, magnezijuma i vitamina B6 . Na prirodan i bezbedan način može umanjiti gorušicu, mučninu i nelagodnost u stomaku. NAVOsolv nije lek, pa ga mogu bezbedno koristiti i trudnice i deca.