KAKO UMIRITI BEBU KAD IMA GRČEVE?
„Kako umiriti bebu kad ima grčeve“ je jedno od najčešćih nedoumica roditelja beba sa grčevima.Taman kad mislite da ste ušli u ritam ishrane bebe i spavanja, navikli se jedni na druge, oko druge nedelje života- evo ih grčevi! Najčešće se javljaju popodne oko 18 h i mogu potrajati duboko u noć!
Grčevi su benigni, nastaju najčešće zbog nakupljanja viška vazduha u probavnom sistemu i traju prosečno prva tri meseca života.
Šta se ustvari događa sa crevnim grčevima i bebama?
Bebe nemaju razvijen probavni sistem i uče se probavljati hranu. Dok sistem ne ojača, iako za bebu vrlo neugodni, grčevi su normalni i uobičajeni.
Vrlo često zbog nezrelosti probavnog sistema bebe ne proizvode se ni dovoljne količine enzima laktaza koji je neophodan za razgradnju laktoze (mlečnog šećera) koji se nalazi i u majčinom mleku i u mlečnim formulama.
Karakteristike crevnih grčeva
Prvi znak da beba ima grčeve će biti snažan i dugotrajan plač i uznemirenost koju ne uspevate da smirite.
Karakteristike crevnih grčeva su:
• Visokofrekventni, ljuti plač
• Nagli plač, ničim izazvan i bez vidljivog, i bez ikakvog razloga
• Zgrčeno, ukočeno telo, stisnute šake
• Skupljene nogice, ali mekan, moguće nadut stomak
Crevni grčevi se , kao što smo već rekli, najčešće javljaju oko 2 nedelje, a najizraženiji su oko šeste nedelje, i završavaju kada beba ima 12-14 nedelja. Bebin plač može postupno prestajati kroz šest nedelja ili će jedan dan beba samo naglo prestati s takvim plakanjem.
Kako umiriti bebu kad ima grčeve?
Osim grčeva, snažan plač bebe može biti prouzrokovan i događanjima oko bebe (okruženju u kojemu boravi, novim ljudima, snažnijim nadražajima, zvukovima…).
- Shvatite ozbiljno svaki plač svoje bebe, pružajući joj negu i nježnost kako bi naučila da joj vi kao roditelj možete pomoći kada vas treba. Pričajte bebi umirujuće i nežno i beba će naučiti kako je vaš glas smiruje i to će je i kasnije smirivati kada bude uznemirena. Iako ne razume reči, beba vrlo dobro prepoznaje druge znakove iz vašeg govora.
- Važno je staviti bebu u položaj kojim će se spontano osloboditi viška vazduha, najčešće podrigivanjem.
Dojenje, mlečna formula i grčevi
Ako dojite, možete pokušati eliminisati mlečne proizvode, kofein, luk, kupus i bilo koju drugu potencijalno iritirajuću hranu iz sopstvene ishrane. Pokušajte eliminisati samo jednu stvar odjednom i očekujte da će proći oko dve nedelje pre nego što primetite bilo kakve promene.
Ako svoju bebu hranite adaptiranim mlekom, razgovarajte sa svojim pedijatrom o formuli proteinskog hidrolizata. Manje od 5% plakanja uzrokovanog grčevima prouzrokovano je osetljivošću na hranu, ali u retkim slučajevima promena može pomoći već za nekoliko dana.
Nemojte preterano hraniti svoju bebu jer bi to mogao biti razlog grčeva. Pokušajte pričekati barem dva do dva i po sata od početka jednog podoja do početka sledećeg.
- Šetajte bebu u nosiljci kako biste je umirili. Pokret i fizički kontakt će ih umiriti.
- Ljuljajte svoju bebu, pustite usisavač u susednoj sobi ili je stavite na mesto gdje može čuti sušilicu za veš, ventilator . Ravnomerni ritmički pokreti i umirujući zvuk mogu im pomoći da se umire.
- Uvedite cuclu. Dok će neke dojene bebe aktivno odbijati, drugima će pružiti trenutno olakšanje.
- Položite bebu na trbuščić preko kolena i nežno joj trljajte leđa. Pritisak na njihov stomak može ih utešiti. Ako tako zaspu, stavite ih u krevetić na leđa. Umotajte ih u veliko, tanko ćebence kako bi se osećale sigurno i toplo.
- Kada se osećate napeto, neka član porodice ili prijatelj čuva bebu—i izađite iz kuće. Čak i sat ili dva udaljenosti pomoći će vam da zadržite pozitivan stav. Ako nema druge odrasle osobe koja bi mogla pomoći, u redu je položiti bebu na leđa u krevetić ili na neko drugo sigurno mesto i napustiti sobu na nekoliko minuta.
Colief Infant Drops kapi već 10 godina u Srbiji i 30 godina u Evropi pomažu bebama i roditeljima u borbi sa crevnim grčevima.