KALCIJUM I VITAMIN D U PERIODU DOJENJA?
Sve je više objavljenih naučnih studija koje ukazuju da se u visoko razvijenim industrijskim zemljama poslednjih godina beleži neadekvatan unos pojedinih mikronutritijenata neophodnih za pravilan rast i razvoj bebe u periodu trudnoće i dojenja.To se odnosi na DHA(dokozaheksaenoinska kiselina, omega 3 masna kiselina koja je primarna strukturna komponenta moždanog cerebralnog korteksa,sperme,testisa i mrežnjače),gvožđe,jod,kalcijum, folnu kiselinu, vitamin D.Rizične grupe žena kod kojih je primećen smanjeni unos ovih važnih minerala i vitamina su žene na čestom, eliminacionom režimu ishrane,gojazne žene,pušači,majke-tinejdžerke,uzastopne trudnoće s kratkim razmacima,nekoliko neupešnih trudnoća..
Kalcijum je vrlo važan u periodu trudnoće i dojenja s obzirom na njegovo pozitivno delovanje na zdravlje kostiju iz kojih se za vreme trudnoće ubrzano troši. Nedovoljno konzumiranje mleka/mlečnih proizvoda ili kalcijuma za vrijeme perioda dojenja može delovati na smanjenje kalcijuma u kostima, posebno ako je žena i ranije imala probleme s nedostatkom kalcijuma. Nadoknada kalcijuma postaje apsolutno važna za žene s takvim problemom jer se može očekivati kasnije razvijanje osteoporoze kostiju.
Nivo kalcijuma u organizmu počinje se smanjivati nakon 30. godine života, pa je još važnije napomenuti koliko je važno uzimati dodatak kalcijuma ako žena zatrudni u tridesetima godinama.Ovde je važno napomenuti da se kalcijum NIKADA ne uzima u kombinaciji sa preparatom koji sadrži gvožđe, jer kalcijum smanjuje apsorpciju gvožđa u organizmu.Ukoliko je potrebno uzimati i preparat koji sadrži gvožđe i dodatak kalcijuma, neophodan je razmak u konzumaciji istih od 2-3 sata.
Za vrijeme dojenja dnevno se iz organizma gubi otprilike između 280 – 400 miligrama kalciuma.
Kako bi se osteoporoza i slabost kostiju sprečile, preporučljivo je trudnicama i dojiljama uzimanje dodatnog kalcijuma tj. oko 1000 mg dnevno kako bi se kompenzovale i zadovoljile potrebe organizma.
Ako je u organizmu trudnice ili dojilje nedostatak kalcijuma, isti se može preneti i na dete preko mleka, odnosno krvi i uticati na razvoj detetovih kostiju. S druge strane ako je količina kalcijuma uravnotežena, može se očekivati zdrav razvoj detetovih kostiju.
Britansko ministarstvo zdravlja preporučilo je trudnim ženama i dojiljama da tokom mračnih zimskih meseci povećaju unos D vitamina kako bi se smanjio rizik od oboljevanja od epilepsije ili rahitisa.Sve češće je uočljiv nedostatak D vitamina kod dece.Ukoliko trudnici ili dojilji nedostaje D vitamin i beba će imati imati nizak nivo tog vitamina, ali i kalcijuma, što može da dovede do epileptičnih napada u prvim mesecima života.
Po preporukama pedijatara u Republici Srbiji vitamin D se u obliku kapi preporučuje bebama od rođenja do prve godine života u dozi od 400 UI.
Ukoliko dojilja uzima nadoknadu vitamina D i kalcijuma, neophodno je da se posavetuje sa svojim lekarom ili farmaceutom koje doze vitamina D treba dati bebi u tom slučaju.