KLASIČNA MUZIKA ZA BEBE
Da li Vam je poznati izraz “Mocartov efekt”?
Pored pravilne ishrane, šetnje i boravka u prirodi, za pravilan razvoj mozga i nervnog sistema bebe priuštite bebi i pažljivo odabrane i obrađene snimke vrhunske klasične muzike sa psiho akustičnim efektima zasnovanim na opsežnim naučnim istraživanjima.
Dokazano je da klasična muzika skladna i svirana u tempu 60-70 otkucaja u minuti sa zvučnim signalom frekvencije 440 Hz umirujuće deluje na novorođenčad, odojčad i trudnice. Taj ritam odgovara ritmu rada srca osobe u stanju opuštenosti, a frekvencija od 440 Hz srednjem rasponu spektra ženskoga glasa.
Muzikoterapija zauzima sve značajnije mesto u modernoj medicini te je sve veći broj istraživanja koja ukazuju na blagotvorno dejstvo muzike na razvoj bebe u stomaku i nakon porođaja u ranom detinjstvu..
Poznato je da se kod malih beba mentalni kapaciteti prvo razvijaju kroztaktilne i akustične senzacije (dodir i glas majke). Primetićete da će Vaša beba reagovati na muziku i pre nego što progovori u tzv. preverbalnom periodu. Rezultati naučnih studija su pokazali da se bebe hrane sa više entuzijazma u prisustvu klasične muzike. Rani kontakt bebe sa muzikom omogućava stvaranje neuralnih puteva i sinapsi u mozgu, ali zbog specifične harmonije, ritma i sadržaja klasične muzike ona posebno pomaže u razvoju kognitivnih funkcija kod dece.
Nije važno da li će Vaša beba slušati Mocarta ili nekog drugog kompozitora, važno je da muzika bude umirujuća, opuštajuća i da Vaša beba zna da ste tu za nju.
Mali, ali pažljivo odabrani repertoar za Vas i bebu:
• Muzika za kraljevski vatromet Händel;
• “Proleće”, iz Četiri godišnja doba, Vivaldi;
• Strujanje vazduha na G žici, J. S. Bach;
• Brandenburški koncerti, J. S. Bach, Kanon u D-duru, Pachelbel;
• Slike s izložbe, Mussorgski;
• Polagani komadi od Haydna, Mozarta, Beethovena i Vivaldija.