LETOVANJE U TRUDNOĆI
Letovanje u trudnoći je razlog zbog kojeg buduće mame često postavljaju razna pitanja šta smeju, a šta ne smeju kada idu na godišnji odmor.
„Smem li da se kupam u bazenu, koliko mogu biti na suncu“…samo su neke stvari koje ih muče. Ginekolozi uglavnom svojim trudnicama uvek kažu da ako je redovnim kontrolnim pregledima ustanovljena uredna trudnoća, s urednim tokom, nema razloga da buduće mame ne uživaju u letovanju.
Prevoz za godišnji odmor
Što se tiče prevoza savetuje se da treba izabrati najudobniji prevoz za trudnicu, po mogućnosti avion jer najkraće traje.
Ne zaboravite da pojedine avionske kompanije kada trudnoća postane jasno uočljiva, znači, nakon otprilike 5. meseca trudnoće (neke kompanije tek od 7. meseca trudnoće) zahtevaju svež ginekološki nalaz koji dokazuje kako je trudnoća uredna i kako nema kontraindikacija za let avionom.
Nakon 37. nedelje, odnosno početka termina, neke kompanije ne odobravaju putovanje pogotovo na duže relacije.
Sledeće prevozno sredstvo za preporuku je voz.Vožnja vozom omogućava češće ustajanje i šetnje.
Ako ste se odlučili na automobil potrebno je praviti češće pauze jer predugo sedenje je najzamorniji položaj za trudnicu. Ukoliko trudnica sama želi voziti, do otprilike 28. nedelje trudnoće, to i može, kažu ginekolozi.
U većoj trudnoći zbog dugog sedenja može, a pogotovo ukoliko trudnica vozi može doći do pritiska gravidne maternice na velike krvne sudove trudnice ( njima se krv vraća u srce ), što može prouzrokovati nesvesticu. Iz tog razloga ginekolozi ne savetuju da trudnica sama vozi nakon 28. nedelje trudnoće.
Osim toga, samostalna vožnja trudnice nakon 28. nedelje se ne preporučuje ni radi moguće aktivacije vazdušnog jastuka prilikom saobraćajnih nesreća. S obzirom na mali prostor između upravljača i trbuha trudnice može biti fatalno za trudnicu jer nema dovoljno mesta za aktivaciju vazdušnog jastuka . Na suvozačkom mestu u automobilu, trudnice se mogu, pogotovo uz malo polegnuti naslon sedišta, voziti do kraja trudnoće jer je tako udobnije i bezopasno je za suvozački vazdušni jastuk jer uvek ima dovoljno mesta za otvaranje.
Mučnina na putu
Ako je trudnicama muka tokom putovanja mogu koristiti uobičajena sredstva protiv mučnine i povraćanja za vreme vožnje. Naša preporuka za smanjenje mučnien, gorušice je primena NAVOsolv u kesicama.
Na put nakon 35. nedelje je bolje ne kretati, jer je termin suviše blizu.
Sunčanje
Tokom cele, uredne trudnoće, sunčanje je dozvoljeno.
Solarijum se ne preporučuje u trudnoći jer podiže telesnu temperaturu. Takođe se ne preporučuje solarijum kao priprema za plažu.
Ginekolozi savetuju da se treba kloniti predugog izlaganja suncu, pogotovu preko podneva. Kod nekih trudnica sunce, odnosno vrućina mogu izazvati nesvesticu.
Ako želite sedeti ili ležati na suncu, nemojte to raditi između 10.00 i 17.00 sati. Obavezno namažite telo zaštitnom kremom i imajte uz sebe puno vode. Čak i uz ove mere opreza, ukoliko osetite bilo kakvu nelagodnost povezanu s vrućinom (preterano znojenje, vrtoglavicu, pritisak i sl.) odmah se sklonite u neku rashlađenu prostoriju ili hlad.
Takođe ,uzimanje beta – karotena iz kojeg nastaje vitamin A, u trudnoći može izazvati u većim količinama neželjene posledice na plod.
Plivanje
Plivanje je idealna vežba za trudnice. Ipak, kupanje u suviše toploj vodi, u termama ili banjama, može zbog i inače jače prokrvljenosti u području karlice izazvati krvarenje.
Dostupnost lekara
Jedan od bitnih saveta je taj da za letovanje trudnice trebaju odabrati mesta gde će im zdravstvena služba biti lako dostupna jer nažalost, mnoge komplikacije počinju iznenada, bez prethodnog upozorenja.
Kontrolni pregled pre putovanja je svakako poželjan. Takođe, ukoliko imate mogućnost uplatite osiguranje od otkaza putovanja i zdravstveno osiguranje ukoliko putujete u inostranstvo jer nije uvek u trudnoći sve predvidivo.
Ukoliko trudnica ima mučnine savetujemo primenu NAVosolv, u kesicama, razmuti se u čaši vode ili soka i popije. NAVOsolv sadrži đumbir, magnezijum i vitamin B6. Može se bezbedno koristiti tokom cele trudnoće.
Za trudnice sa niskim ili graničnim vrednostima hemoglobina ili gvožđa savetujemo primenu Irovit kapsula koje sadrže gvožđe i folnu kiselinu. Mogu se koristiti tokom cele trudnoće i u periodu dojenja u prevenciji i terapiji anemije usled nedostatka gvožđa.