MUČNINA I GORUŠICA U TRUDNOĆI
Mučnina, gorušica i povraćanje mogu biti rani simptomi trudnoće .
Nauka pokazuje da 75% trudnica oseća simptome mučnine tokom prvog trimestra (već od četvrte nedelje),
kod 50% trudnica (od prethodnog broja) se na mučninu nadovezuje povraćanje.
Mučnina najčešće prolazi do 14. nedelje (početka drugog trimestra).
Kod malog broja trudnica mučnina se nastavlja tokom čitave trudnoće ili prelazi u ozbiljan problem (mučnina i povraćanje praćeni dehidratacijom i gubitkom kilaže).
Zašto se javlja gorušica u trudnoći?
Tokom trudnoće, organizam proizvodi više hormona progesterona, koji opušta mišiće, uključujući i prsten mišića u donjem delu jednjaku koji normalno zadržava hranu i kiselinu u želucu.Ova opuštenost mišića može voditi do refluksa (vraćanja) kiseline, zvanog gorušica. Pri tome uporedno s razvojem trudnoće materica postaje sve krupnija, pritiska creva, dijafragmu i želudac tako da se stvaraju dodatni uslovi za vraćanje želučanog sadržaja u jednjak. Pod uticajem hormona može rasti i kiselost želudačnog soka zbog čega se pojačava osećaj žarenja.
Koji su simptomi karakteristični za gorušicu?
Peckanje u stomaku, neugodan, oštar, kiseo ukus u ustima, osećaj žarenja u grlu ili ispod grudne kosti najbolje opisuju gorušicu. Obično se javlja odmah nakon obroka ili u ležećem položaju.
Najjače je izražena u drugom trimestru trudnoće, a njezin „napad“ u najboljem slučaju traje nekoliko minuta, u najgorem čak nekoliko sati.
Da bi se izbegla gorušica, potrebno je jesti često i manje obroke tokom dana.
Nije preporučljivo leći odmah nakon jela i potrebno je izbegavati začinjenu, ljutu i kiselu hranu kao što je citrusno voće. Može biti od pomoći i da se povisi jastuk dok se spava. Mnoge žene zbog toga doslovno ne mogu zaspati.
Jedina je uteha u celoj toj priči činjenica da ona nimalo ne utiče na tok trudnoće (ako isključimo osećaj nezadovoljstva i neprijatnost) i na razvoj ploda.
Zašto se javlja mučnina tokom trudnoće?
Mučnina se obično javlja na samom početku trudnoće i smatra se jednim od ranih simptoma trudnoće.
Uvreženo je mišljenje da su samo jutra “rezervisana” za mučninu – iako je uobičajeno da se osećaj neprijatnosti i gađenja javlja nakon buđenja ili tokom doručka, mučnine se mogu javiti na svakom mestu, u svako doba. Zbog promena u hormonskom balansu, telo trudnice reaguje na mirise i ukuse na način na koji to do sada nije bio slučaj.
Za mučninu su hormoni glavni krivci. Promene u vrednosti beta HCG hormona poklapaju se sa pojavom mučnina. Mučnine se javljaju kada je vrednost ovog hormona na vrhuncu.Takođe, zbog čestih promena u vrednostima estrogena javljaju se brojne promene u organizmu trudnice, a mučnina je jedna od njih.
Povraćanje u trudnoći
Nije retkost da se mučnine pretvore u povraćanje, što je takođe neprijatnost koja prati trudnoću. Kod nekih trudnica, povraćanje može da bude intenzivno (više od 4-5 puta dnevno), što vodi ka dehidrataciji, malaksalosti, glavobolji i gubitku kilograma. Ovo stanje ima naziv “Hyperemesis gravidarum” i dešava se kod oko 3% trudnica.
Naša preporuka jeste NAVOsolv je anagram od NA– nausea (lat. mučnina),VO-vomitus(lat. povraćanje),solv– solve(engl. -rešiti problem).
NAVOsolv sadrži đumbir, magnezijum i vitamin B6- prirodno, bezbedno i sigurno smanjuje gorušicu , mučninu i povraćanje.
NAVOsolv se nalazi u kesici iz koje se mođe direktno popiti ili se razmutiti u čaši vode i popiti.
NAVOsolv – jednostavno i lako bez mučnine i gorušice u trudnoći .