MUČNINA I POVRAĆANJE TOKOM TRUDNOĆE
Mučnina, gorušuca, povraćanje su pratioci u trudnoći kod gotovo 80% trudnica. Najizraženije tegobe nastaju oko 9 GN ( gestacijske nedelje), dok posle 20.GN prestaju. Medjutim u 20% slučajeva mučnina i povraćanje se mogu nastaviti sve do porođaja.
Mučnina tokom trudnoće, koja se naziva i jutarnja mučnina, može biti dobar znak. Studije rađene u Americi su pokazale da žene s mučninom i povraćanjem tokom prvog trimestra imaju manji rizik od pobačaja nego žene koje nemaju ove simptome.
Mučnina i povraćanje tokom trudnoće u naučnoj studiji
U istraživanju je učestvovalo oko 800 trudnica koje su zapisivale simptome mučnine i povraćanja do 12. nedelje. U 4. nedelji trudnoće 18 posto žena imalo je mučninu, a 4 posto uz mučninu je i povraćalo. Do 8. nedelje 57 posto žena imalo je mučninu, a 27 posto je uz mučninu povremeno i povraćalo. Do 12. nedelje čak 86 posto trudnica imalo je mučninu, a njih 35 posto i povraćanje.
Rezultati su pokazali kako su mučnina i povraćanje povezani s 50 do 75 posto nižim rizikom od pobačaja.
Kakva je veza između mučnine i rizika od pobačaja?
Moguće je da mučnina i povraćanje tokom trudnoće ukazuju na to da je u organizmu prisutan porast hormona potrebnih za zdravu trudnoću.
Istraživanja pokazuju da bi mučnina i povraćanje u trudnoći mogli biti posledica efekta humanog korionskog gonadotropina (HCG). Trudnice počinju proizvoditi HCG ubrzo nakon što se oplođeno jaje pričvrsti na zid materice. Žene s jakom jutarnjom mučninom (hiperemeza gravidarum) imaju viši nivo HCG od ostalih trudnica. Pored toga, žene s višestrukim trudnoćama, kod kojih je veća verovatnoća da će dobiti jutarnju mučninu, takođe imaju viši nivo HCG. Slično tome, estrogen, još jedan hormon koji se povećava tokom trudnoće, povezan je s povećanjem jačine mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
Važno je naglasiti da nedostatak mučnine i povraćanja tokom trudnoće ne znači da treba da postoji zabrinutost. Neke žene sa zdravom trudnoćom nikad ne dožive jutarnje mučnine.
Istraživači sa Sveučilišta Liverpool veruju da su jutarnje mučnine kod trudnica zaštitni mehanizam protiv preteranog unosa potencijalnih toksina. Njihovo istraživanje je pokazalo da su jutarnje mučnine i povraćanje u trudnoći povezani s visokim unosom šećera, ulja, mesa i alkohola.
Kako pomoći kod mučnine i povraćanja tokom trudnoće?
Lečenje mučnine , gorušice i povraćanja zavisi od težine simtoma, a ono podrazemeva različite nivoe lečenja od savetovanja, hidratacije, davanje antiemetika, do hospitalizacije i konsultacije psihijatara.
Higijensko dijetetski režim – životni stil: kod trudnica sa mučninama i povraćanjem potrebno je savetovati uzimanje manje količine tečnosti, jesti češće, a količinski manje obroke.
Preporučuju se mlečni proizvodi, orašati plodovi, suva i slana peciva, a glavo jelo mora biti bogato proteinima. Izbegavanje stresa, emocionalna podrška od strane partnera i porodice, odmor, šetnje, prestanak pušenja, pozitivno deluju na mučnine i povraćanje.
Jedan od načina koji može ublažiti jutarnje mučnine i povraćanje tokom trudnoće je i proizvod NAVOsolv koji sadrži ekstrakt đumbira, vitamin B6 kao entiemetik i magnezijum u kesicama. Jedna do dve kesice dnevno se mogu direktno popiti ili razmutiti u čaši vode ili soka.