Kako smanjiti nadutost nakon obilnih obroka?
Obilni obroci u kojima uživamo u ovom periodu godine najčešće podrazumevaju predjelo, pečenje, rusku salatu, sarmu, a posle gomila kolača. Sve što smo pojeli doseže vrtoglave kalorijske vrednosti koje mogu nadmašiti i brojku od 3000 kalorija po obroku.
Čak i ako smo se odlučili na zdravije izbore, preteramo li u količini unešene hrane, rezultat će opet biti nepovoljan za našu probavu.
Kako bismo pomogli našem želucu i izbegli taj osećaj prejedenosti, letargije i nadutosti, nutricionisti predlažu sledeće savete koji bi mogli da budu korisni u narednom periodu.
Odlučite se za bolje alternative
Ako planirate meni za proslavu ili možda znate šta će domaćin poslužiti na zabavi, možete ponuditi/izabrati alternative teškim jelima. Drugim rečima, kad god možete, ponudite ili izaberite zdrave zamene.
Na primer, ako vam mlečni proizvodi ne odgovaraju (sirevi npr.) i izazivaju probavne smetnje, odaberite humus ili neke druge namaze od povrća. Takođe ukoliko baš ne možete da odolite sirevima ili nekim drugim poslasticama koje sadrže visok procenat laktoze predlažemo Milkaid tablete za žvakanje. Milkaid tablete sadrže enzim laktazu koja razgrađuje mlečni šećer(laktozu) i olakšava varenje takvih namirnica.
Pazite na hranu koja može izazvati nadutost, kao što su velike količine povrća odjednom, konzumiranje više vlakana nego što biste inače konzumirali ili konzumiranje obroka s velikim količinama masti, soli i dodanog šećera.
Krompir zamenite batatom, slatkiše voćem…
Umesto da se odlučite za jelo s pirinčem koje je bogato skrobom, uzmite mahunarke koje sadrže kalijum, mineral koji pomaže u izbacivanju viška natrijuma koji uzrokuje nadutost.
Vodite računa i o unosu soli, znamo da slana jela mogu podići arterijski krvni pritisak, pa je naš predlog korišćenje aromatičnih začina kao npr.cimet i muskatnog oraščić.
Ako vam ovakvo planiranje oduzima previše vremena ili niste skloni promenama, možete jednostavno da se pridržavate umerene ishrane.
Tanjir koji će sprečiti nadutost
Neka vam početna strategija bude da prvo pregledate svu ponudu hrane pre nego što je stavite na svoj tanjir. Nakon toga podelite vizuelno površinu svog tanjira na trećine. Na jednu trećinu stavite povrće u vidu salate ili povrća. Druga trećina treba bi biti rezervisana za nemasne proteine (npr. riba, plodovi mora, nemasno meso i perad bez kožice i sl.). Poslednju trećinu popunite omiljenim prilozima. Tako ćete uživati u ponudi jela bez preterivanja, a što će pomoći u smanjenju nadutosti.
Zeleno lisnato povrće i nadutost
Povrće kao spanać, kelj, špargla i blitva ima visok sadržaj vode, a ima malo kalorija, a bogatstvo vitamina, minerala i vlakana. Znači, ovakvo povrće slobodno stavite u jednu trećinu tanjira i ne brinite o nadutosti.
Ako povećate unos vlakana u vidu povrća, trebalo bi da povećate i unos vode. U suprotnom može doći do nadutosti i zatvora.
Povrće koje može stvarati gasove i nadutost su npr. brokole, kupus i njih je onda bolje konzumirati kuvane, a ne sirove.
Alkohol može povećati nadutost
Iako su alkoholna pića uvek na stolu kada su proslave, konzumiranje alkohola nakon teških obroka može pogoršati nadutost. Alkohol može usporiti probavu i povećati zadržavanje vode, zbog čega se osećate letargično. To najčešće prouzrokuje gasove, nadutost, osećaj težine u stomaku.
Naša preporuka je da uz konzumiranje alkohola konzumirate i vodu. Ne pokušavajte piti vodu odjednom jer to takođe može povećati nadutost.Preporuka je uz svaku čašu alkohola koju popijete, popijte bar jednu čašu vode.
Uz sve ove savete na umu, uživajte u predstojećim proslavama.
Za izrazite gasove i nadutost preporučujemo MeteoSpasmyl.