NEPODNOŠENJE LAKTOZE- MILKAID
Nepodnošenje laktoze ili laktozna intolerancija je tema kojoj se poslednjih godina posvećuje sve više pažnje. Statistički podaci govore kako čak 20 posto populacije razvijenih zemalja pati od nekog oblika preosetljivosti na hranu, među koje se ubraja i ovaj poremećaj.
Manjak enzima laktaze može se dijagnostikovati različitim testovima. Međutim, sve veći broj studija govori u prilog povećanja broja osoba koje dijagnozu intolerancije na laktozu postavljaju sami sebi.
U tom slučaju, njihova će se terapijska odluka najčešće svesti na potpuno izbacivanje glavnog izvora laktoze iz ishrane, odnosno mleka i mlečnih proizvoda.
U čemu je problem samodijagnostikovanja ovog poremećaja?
Problem je taj što svaka treća osoba koja smatra da pati od intolerancije na laktozu, zapravo, ne pati od tog poremećaja. A to, naravno, izaziva zabrinutost struke.
Tačnije, izbacimo li dugoročno pojedine namirnice iz našeg jelovnika, našem ćemo telu neopravdano uskratiti važne vitamine i minerale kao kalcijum, vitamin D, B2 i B12 iz mleka. Klinički je dokazano da nedovoljan unos kalcijuma, čiji sadržaj je najzastupljeniji upravo u mleku i mlečnim proizvodima, može dovesti do brojnih zdravstvenih tegoba. Nedostatak kalcijuma će povećati rizik od smanjene čvrstine kostiju, ali i rizik od nastanka visokoga krvnog pritiska, dovesti do prekomerne telesne mase kao i do pojave dijabetesa tipa 2, čak i karcinoma debeloga creva.
Simptomi nepodnošenja laktoze mogu se umanjiti promenama navika u ishrani. To najčešće podrazumeva zamenu običnog mleka i mlečnih proizvoda s posebnim mlekom i mlečnim proizvodima bez laktoze.
Većina osoba s intolerancijom na laktozu može podneti određenu količinu laktoze u hrani. Postepeno uvođenje malih količina mleka ili mlečnih proizvoda može pomoći nekim osobama da se naviknu na laktozu i da se simptomi ublaže.
Često, osobe bolje podnose mleko ili mlečne proizvode kada ih uzimaju postepeno tokom obroka i dana. Slušanjem organizma najbolje ćete moći uočiti kako vam telo reaguje na hranu koja sadrži laktozu i šta je potrebno izbaciti iz ishrane.
Kako pomoći kod nepodnošenja laktoze?
Postepeno uvođenje malih količina mleka ili mlečnih proizvoda može pomoći nekim osobama da se naviknu na laktozu i da se simptomi ublaže.
Ne preporučuje se potpuno izbegavanje mlečnih proizvoda, jer nedovoljan unos kalcijuma povećava rizik od osteoporoze. Osobe intolerantne na laktozu mogu konzumirati mlečne proizvode bez laktoze. Dobra opcija su i zreli sirevi koji zbog procesa izrade takođe imaju manje laktoze od ostalih mlečnih proizvoda.
Ukratko:
- Konzumirajte male količine mleka zajedno s obrocima jer se mleko bolje podnosi s drugom hranom (ne na prazan želudac)
- Fermentisani mlečni proizvodi i sirevi sadrže manje količine laktoze u odnosu na mleko pa se i nešto lakše podnose. Konzumirajte i mleko i mlečne proizvode bez laktoze
- Kombinujte namirnice s laktozom s drugim namirnicama koje ne sadrže laktozu (voće, povrće, mlečni proizvodi bez laktoze…)
- Pratite vreme, vrstu i količinu hrane koju unosite s namirnicama bogatim laktozom. Prepoznavanjem prave kombinacije namirnica lakše ćete podnositi unos laktoze, a probavne smetnje će biti blaže.
Preporuka je osobama koje imaju poteškoće pri varenju mleka i mlečnih proizvoda da se svakako posavetuju s lekarom. Ukoliko je postavljena dijagnoza laktozne intolerancije lekar će preporučiti zamenu konvencionalnog mleka mlekom bez laktoze. Takođe, preporučiće unos fermentisanih mlečnih proizvoda (npr. funkcionalni jogurt, kefir i acidofil) i povećani unos namirnica bogatih kalcijumom.
Milkaid tablete za žvakanje sa enzimom laktaza smanjuju simptome laktozne intolerancije.