BOLEST KRETANJA- KINETOZA
Bolest kretanja, sindrom loše adaptacije na pokret (engl. Motion Sickness), kinetoza (lat. cinetosis), morska bolest je poremećaj izazvan kretanjem tela.
Bolest kretanja se karakteriše pojavom neprijatnih simptoma kao što su mučnina, vrtoglavica i povraćanje. U težim oblicima malaksalošću, pojavom hladnog znoja i padom krvnog pritiska.
Učestalost bolesti kretanja?
Učestalost bolesti kretanja se povećava sa trajanjem putovanja. Može se javiti za vreme putovanja svim prevoznim sredstvima, kao što su automobil, autobus, voz, avion ili brod. Neke osobe simptome kinetoze mogu imati samo u jednoj vrsti prevoznog sredstva, npr. automobilu, dok u ostalaim prevoznim sredstvima putuju bez poteškoća.
Skoro 80 % opšte populacije doživi mučninu u toku vožnje, u jednom trenutku svog život. Deca uzrasta od četiri do deset godina su najosetljivija. Deca ispod dve godine retko imaju simptome bolesti kretanja. Odrasle osobe sa učestalim napadima migrene češće od drugih imaju rekurentne epizode mučnine u toku vožnje.
Istraživači iz pomorskog Medicinskog centra u San Dijegu u Kaliforniji u istraživanju iz 2003. ustanovili su da 70 % ispitanika sa teškom mučninom u toku vožnje ima poremećaj vestibularnog sistema. Istraživanje takođe nagoveštava da je kod neki ljudi nasledna predispozicija mogući uzrok bolesti kretanja.
Kako nastaje bolest kretanja?
Mozak u svakom trenutku kretanja dobija trenutne podatke iz različitih delova tela i pokušava na osnovu njih da sastavi ukupnu sliku o tome šta telo radi u tom trenutku. Ali, ako se bilo koji deo ove slike ne poklapa sa ranije stečenim saznanjima mogu se javiti simptomi bolesti kretanja.
Bolest kretanja nastaje kada mozak iz sistema za ravnotežu smeštenog u unutrašnjem uvu prima drugačije nadražaje od ostalih receptora, naročito vidnih. To se dešava kad se nejednoliko krećemo. Stalne promene kretanja u obliku ljuljanja, poskakivanja, ubrzavanja i usporavanja ne možemo videti već ih samo osećamo.
U studiji sprovedenoj sa studenatima koledža u Sjedinjenim Državama utvrđeno je da nešto više od 20% ove populacije uzima lekove protiv mučnine u toku vožnje.
Nekoliko korisnih saveta kako izbeći nastanak bolesti kretanja:
- Uvek nastojte uskladiti pravac kretanja s pogledom, tako da, vozite li se u automobilu kao putnik, sedite na suvozačkom mestu i gledate u daljinu kako biste smanjili stalne promene u vidnim podražajima. Takođe, osetite li nelagodnost ili neki od navedenih simptoma, zaustavite automobil kako biste mogli da se prošetate. Putujete li, avionom izaberite sedište do prozora kako biste mogli videti kretanje krajolika pod vama, a ako ste se zatekli na putovanju brodom, što više vremena provodite na palubi .
- Nemojte nikada putovati „naopako“. Uvek gledajte u smeru ispred sebe, nikako ne sedajte u sedište koje je okrenuto prema nazad. Takođe, izbegavajte da čitate, igrate videoigrice, dopisivanje putem pametnog telefona, rad na računaru ili slične aktivnosti koje vam odvlače pogled od prozora.
- Izbjegavajte pre i za vreme putovanja jake mirise i tešku hranu, osobe „teške“ naravi – to su faktori koji već sami po sebi mogu uzrokovati mučninu.
- Poboljšajte ventilaciju: ako ste u mogućnosti, uključite klimatizacijski uređaj u automobilu, u suprotnom će pomoći već i otvaranje prozora.
- Nastojte se opustiti. Iako je ovaj savet najteže sprovesti u delo, nastojte se opustiti jer ćete tako smanjiti verovatnoću da vam stvarno pozli. Mnogima će pomoći razgovor s osobom koja i inače deluje umirujuće na njih.
NAVOsolv sadrži ekstrakt đumbira, vitamin B6 i magnezijum kao jedinstvenu kombinaciju koja sprečava i ublažava mučnine i povraćanje koji se javljaju kod bolesti kretanja, kod trudnica, osoba sa poremećajem varenja-dispepsijom.