NEPRIJATAN I INTENZIVAN PMS
Neprijatan, intenzivan i bolan PMS nisu nepoznanica velikom broju žena koje imaju menstrualni ciklus. PMS, ili predmenstrualni sindrom, može doći s mnoštvo neugodnih simptoma kao što su grčevi, razdražljivost, umor i drugi. Mnoge žene ne vole PMS zbog tih neugodnih simptoma i katkad Vam zaista pokvari dan.
Procenjuje se da tri od četiri žene koje menstruiraju pate od nekog oblika predmenstrualnog sindroma.
Simptomi se obično javljaju prema predvidljivom obrascu. Međutim, fizičke i emocionalne promene koje se mogu osećati kod predmenstrualnog sindroma mogu tokom nekih meseci biti vrlo intenzivne, a tokom drugih vrlo slabe.
Hormoni i PMS
Uzroci simptoma PMS-a usko su povezani s hormonima. Za vreme ovulacije, jajne ćelije luče velike količine estrogena i progesterona. Zbog toga se žene u te dane osećaju na vrhuncu snage, prolepša im se ten, osećaju se privlačnije i bolje.
Odumiranje jajne ćelije događa se otprilike nedelju dana pre menstruacije. Tada jajne ćelije prestanu s lučenjem hormona estrogena i progesterona, a žene se počinju osećati loše, jer smanjenje lučenja ovih hormona utiče i na nivo ostalih hormona u telu.
Jedan od njih je serotonin, takozvani „hormon sreće“. On utiče na raspoloženje, osećaj zadovoljstva i dobar san. Kada opadne estrogen, u telu opada i nivo serotonina, pa žene počinju osećati nervozu, simptome depresije, javlja se i nesanica, ali i pojačani apetit.
Padom estrogena i serotonina, u telu opada i lučenje endorfina, čija je uloga smanjenje osetljivosti na bol. Zbog toga žene u PMS-u postaju osetljivije na telesne nadražaje.
Suprotno tome, pad estrogena i serotonina pojačava lučenje epinefrina,hormona stresa, kao i gama aminobuterinske kiseline, koja takođe pojačava osećaj nervoze. Osim ovog hormona, pojača se i lučenje hormona prolaktina, zbog kojeg ženama oteknu mlečne žlezde, a s njima i grudi, koje istovremeno postaju i jako osetljive.
Stanje hormona u telu utiče na to kakvi će i koliko jaki biti simptomi PMS-a. Ali osim ovih nabrojanih hormonskih faktora , na jačinu simptoma PMS-a mogu uticati i neke životne navike.
U većini slučajeva žene koje su pod velikim stresom, imaju izraženije tegobe PMSa. To je povezano s lučenjem hormona koji izazivaju anksioznost. Isto tako, jače simptome imaju i žene koje se nezdravo hrane, jedu mnogo procesuirane hrane i hranu punu soli. S druge strane, studije ukazuju da žene koje unose manje magnezijuma u organizam i imaju nedostatak imaju mnogo izraženije simptome PMS-a. Na PMS negativno djeluju i alkohol, kofein i cigarete, kao i veliki unos šećera.
Kako olakšati PMS?
Magnezijum može ublažiti tegobe kod PMS-a i tokom menstruacije. Tako se na primer mogu ublažiti grčevi u stomaku, glavobolja i bolovi u leđima zahvaljujući opuštajućem i vazodilatacijskom efektu magnezijuma..
NAVOSolv je jedinstvena kombinacija đumbira, magnezijuma i vitamina B6 koja smanjuje mučnine u PMS-u, tokom trudnoće, putovanja…