ALERGIJE NA HRANU I EKCEM KOD DECE
Alergije na hranu može biti okidač za ekcem, ali nije uzrok!
Ekcem je često rezultat neravnoteže imunološkog sistema što kao rezultat može uticati na osetljivost dece na uobičajene stvari u okolini. To npr. može biti hrana, grinje ili polen.
Ekcem u suštini označava zapaljenski proces, iritaciju i inflamaciju, kao i osećaj koji se javlja na zahvaćenoj koži. Ekcem se u proseku javlja kod jednog na petoro dece i jednog na deset odraslih.
Koliko je čest ekcem kod dece i odraslih?
Danas je generalno prihvaćeno da je 10 do 25% obolelih od ekcema preosetljivo na neku od namirnica, i da ta preosetljivost pokreće mehanizam i nastanak promena. Kada se govori o deci, smatra se da hrana igra ulogu u 30% ovih pacijenata, ali da je glavni faktor kod 10%. Dijeta se smatra korisnom kod vrlo male dece ili kod dece sa veoma izraženim simptomima.
Hrana može u nekim slučajevima alergija pogoršati ekcem. Uklanjanje hrane ponekad će rezultirati poboljšanjem, ali neće izlečiti ekcem. Kako hrana nije osnovni uzrok ekcema, izbegavanje hrane možda neće napraviti nikakvu razliku.
Postoje dva glavna tipa ekcema: atopijski koji se češće javlja i kontaktni ekcem. Uglavnom se razvija u detinjstvu, nekada odmah posle rođenja, u trećem mesecu života i tada je lokalizovan na koži obraza. Kasnije se promene javljaju na drugim mestima posebno u pregibima. Nastanak ove vrste ekcema je u velikoj meri nasledno predisponiran.
Ukoliko alergija na hranu pogoršava ekcem, koji su simptomi?
Može doći do brze reakcije, ali isto tako i odgođene. Brza reakcija s crvenilom i svrabom kože dva sata nakon konzumiranja hrane.
Odgođene reakcije imaju jače crvenilo i svrab i događaju se 48 sati nakon konzumiranja hrane.
Smatra se da su te reakcije posledica reakcije imunoloških ćelija u koži (T ćelija) na hranu. Takođe ovde se ekcem može postupno pogoršavati.
Ukoliko dete dobije ekcem oko usta nakon konzumacije kiselog voća i povrća kao pomorandža, paradajz i jagoda najverovatnije se radi o perioralnom kontaktnom dermatitisu. Ovo se može izbeći i testiranje na alergije nije potrebno.
Namirnice se mogu izbegavati ako je dermatitis oko usta jak, ali ako su reakcije vrlo blage i brzo nestaju, uklanjanje hrane iz ishrane nije potrebno.
Ako se ipak radi o hrani, koja hrana će najverovatnije uticati da dođe do ekcema kod dece?
Namirnice na koje deca najčešće reaguju su pšenica, kravlje mleko, kikiriki i jaja. U slučaju da se radi o jajima alergija se može pojaviti i na belanjak i na žumanjak. Verovatnije je da će alergija na belanjak pogoršati ekcem. Ako vaše dete treba izbegavati jaja, lakše je izbegavati i žumanjak i belanjak.
Uloga dijeta koje ograničavaju unos određene hrane
Obično će se s vremenom i intervencijom poboljšati i alergija na hranu. Ekcem će često biti bolji kako dete stari. Ponekad lekar može savetovati eliminacijsku dijetu. Cilj je ograničiti ishranu na samo nekoliko mesa (npr. piletina i jagnjetina), nekoliko voća i povrća (jabuke, brokoli), žitarice (pirinač) i samo vodu za piće.
Ove dijete koriste se kao početni korak za odlučivanje pogoršava li alergija na hranu ekcem. Dijeta se obično isprobava tokom mesec i pol dana ali se nakon toga ne sme nastaviti osim u slučaju da dođe do značajnog poboljšanja ekcema i vaš lekar savetuje da se dijeta nastavi.
Ako nema poboljšanja, to sugeriše da uklonjena hrana ne pogoršava ekcem.
Vitaglobin sirup je namenjen deci i odrasli osobama sa anemijom usled nedostatka gvožđa i slabijim apetitom.