SPORT I MENSTRUALNI CIKLUS
Kako sport utiče na menstrualni ciklus i obrnuto, saznajte u nastavku teksta.
Smatra se da se žene nalaze u reproduktivnom periodu (kada imaju ciklus) između 15-50 godine. Svakog meseca dolazi do hormonalnih oscilacija.
Promene u hormonalnom statusu utiču na fizičke performanse , emotivno i mentalno stanje.
Hormonalne oscilacije
Tokom ciklusa nivoi polnih hormona (estrogen i progesteron) se menjaju. Estrogen i progesteron su najvažniji hormoni koji imaju različite efekte na organizam. Pored toga što utiču na matericu i jajnike, utiču i na celokupnu hormonalnu ravnotežu- insulina, strukturu kostiju, rast i razgradnju mišića…
Prilagođena fizička aktvnost
Često, tokom menstruacije žene osećaju i umor, bolove u donjem delu stomaka, nadutost…Tada je najlogičnije da se fizička aktivnost smanji, odnosno, intenzitet treninga, ukoliko žena ide na treninge. U suprotnom- simptomi mentrualnog ciklusa mogu da se pogoršaju.
U danim oko ovulacije, npr. ligamenti su manje stabilni pa postoji veća šansa za povređivanjem.
Intenzivni trening snage i izdržljivosti
U folikularnoj fazi ciklusa kada je povećan estrogen i tokom ovulacije, kada zajedno sa testosteronom dostiže najveću koncentraciju- idealni su za naporne i intenzivne treninge.
Žene koje koriste kontraceptivne pilule ne moraju da prilagođavaju svoju fizičku aktivnost jer hormoni obezbeđuju da ne dođe do ovulacije i hormonalnih oscilacija.
Vađno je napomenuti da suviše česti intenzivni treninzi mogu negativno uticati na ishode kada je u pitanju ostvarivanje trudnoće.
Intenzivno bavljenje sportom može da odloži menstruaciju ili izazove nepravilnosti u ciklusu. Poznato je da sportistkinje koje se od detinjstva bave npr. ritmičkom gimnastikom koja zahteva velike napore kasnije ulaze u pubertet ili imaju menstrualne nepravilnosti.
Trenirati ili ne?
Redovno vežbanje i fizička aktivnost imaju blagotvoran efekat na kardiovaskularni, endokrini, neurološki sistem. … Podstiče se cirkulacija, jačaju kosti i mišići, lakše se kontroliše telesna težina i nivo šećera u krvi, smanjjuje stres i poboljšava kvalitet sna…
Najvažnije je izabrati vrstu fizičke aktivnosti koja vama najviše odgovara, da se prilagode vreme i intenzitet vašem biološkom satu. Ženama koje nisu profesionalni sportisti se preporučuje plivanje ili aerobne aktivnosti kao što su hodanje, ples i umerena gimnastika. Joga i pilates se npr. NE PREPORUČUJU nakon postupa VTO jer mogu da pojačaju abdominalni pristisak.
Uz pravilnu ishranu, prilagođenu fizičku aktivnost našapreporuka j i korišćenje Gyinos koji povećava šanse za zatrudjivanjem jer reguliše ciklus i ovulaciju.