JESEN I GASTRITIS,GORUŠICA…
Jesen nam pored najlepše moguće palete boja nudi i nama već dobro poznatu bogatu trpezu. Na meniju su sarme, kiseli kupus, podvarak,prebranac, pihtije, ajvar, sušeno i dimljeno meso, zimnica….
Poznato, zar ne?
Varenje -od čega zavisi?
Velike obroke bogate mašću je teško svariti i prosečno se u želucu zadržavaju od dva do tri sata. Zatim hrana putuje kroz tanko crevo, gde se dalje razlaže, a nutritijenti iz creva dospevaju u krvotok.
Dva sata kasnije, ono što je ostalo od hrane dospeva u debelo crevo gdje se ekstrahuju so i voda.
To je normalan proces varenja, ali nekim namirnicama recimo, treba i do tri dana, dok voće može da se svari za manje od jednog sata.
Lekari smatraju da je zdravo za stomak jesti samo stvari koje se vare 16 do 30 sati.
Kod žena je varenje nešto sporije nego kod muškaraca, a s godinama se usporava i kod jednih i kod drugih.Varenje može zavisiti i od nekih drugih zdravstvenih stanja, hormonskih poremećaja, konzumacije nekih lekova koji usporavaju ili ubrzavaju varenje…
Ukoliko imate osećaj kao da vam se u želucu ponekad nalazi vatrena kugla, vreme je da razmislite o vašoj ishrani.
Gorušica je najblaži oblik tegoba sa želucom, dok gastritis, GERB i hijatusna hernija znatno otežavaju svakodnevno funkcionisanje.
Ishrana koja je prilagođena tom stanju ima cilj smanjiti i ako je moguće ukloniti tegobe, smanjiti refluks i koliko je moguće smanjiti oštećenja sluznice jednjaka.
Gastritis karakterišu jaka bol u stomaku, mučnina i problemi s probavom,tako da je većina ljudi bar jednom u životu iskusila opisane tegobe.
Glavni okidač je uglavnom hrana, međutim sve više tegoba se pripisuje upravo neuravnoteženom životnom stilu i prekomernom stresu.
Osnova ishrane kod gorušice i gastritisa je obareno povrće i voće, nemasno meso i riba, maslinovo ulje, uz razne kompote od voća. Od mlečnih proizvoda preporuka je koristiti jogurt, kefir i acidofil. Jela je poželjno začiniti začinskim biljem a smanjiti unos soli. Takođe, savetuje se smanjenje pušenja i postizanje optimalne telesne mase.
Povrće: Preporučuje se kuvano, primarno gomoljasto povrće, dok paprika, crveni luk, krastavci i paradajz mogu izazvati tegobe. Umesto pomfrita, preporuka je kuvani krompir bez suviše masnoće, ili krompir pečen u pećnici bez masnoće.
Voće: Jabuke i kruške (preporučuje se oguliti) i banane i drugo voće koje se podnosi, uz razne domaće pripremljene kompote od voća, dok se citrusi izbegavaju.
Meso i životinjski proizvodi: Niskomasno i krto meso se preporučuju, uključujući i ribe i kuvana jaja, jer obroci sa povećanom masnoćom kod ovakvih tegoba štete želucu. Razne začinjene mesne prerađevine, meso pečeno u masnoći i sušeno meso bi se trebalo izbegavati.
Žitarice:Hleb od celovitih žitarica, graham peciva, ovsena kaša i integralni pirinač se preporučuju. Ne kombinovati testeninu sa sirom ili masnoćama.
Mlečni proizvodi: Mladi kozji i kravlji sir, sir sa smanjenim procentom masti, razni jogurti (kefir, acidofil) se preporučuju. Mlečne proizvode sa povećanim procentom masnoća kod gastritisa i drugih tegoba sa želucem treba izbegavati.
Kako pomoći ?
Recept za adekvatno varenje i smanjenje tegoba su umerenost, više manjih obroka, nikad pregladneti i nikad se prejesti.Ne preporučuju se kasni obroci (zadnji obrok 3 sata pre spavanja).
Preporučuje se da se voda pije 15 minuta pre i sat vremena nakon obroka, ali ne i uz obrok. Gazirana pića treba izbegavati u potpunosti.
Jesen ,gastritis, gorušica…vreme je za uživanje u lepim bojama, hrani i druženjima bez gastričnih tegoba.
Naša preporuka je NAVOsolv koji sadrži đumbir, vitamin B6 i magnezijum u kesicama. Može olakšati tegobe varenja vrlo brzo jer se iz kesice može direktno pimeniti. Đumbir deluje na sluznicu i osećaj olakšanja nastupa odmah. Magnezijum deluje blago antacidno tako da se umiruje osećaj vraćanja hrane i gorušica.