MASAŽA BEBA
Masaža beba je oblik komunikacije koji stvara nežan i intenzivan odnos između roditelja i deteta. Dodir je jedan od načina kako beba nakon rođenja upoznaje svet i ljude oko sebe. Dodir je od rođenja važno osetilo i emocionalno iskustvo. To je vrlo intiman i intenzivan način komunikacije između deteta i osobe koja se o njoj brine.
Kroz dodir razvijate emocionalan odnos, osećaj poverenja između vas i deteta, dajući bebi osećaj da je voljena i zaštićena.
Šta masažom stimulišemo kod bebe?
Masaža stimuliše glavne sisteme (varenje, imuni sistem, cirkulaciju, respiratorni, limfni sistem). Razvija se svest o sopstvenom telu, osećaju za ravnotežu i koordinaciju,razvija se detetova pažnja.
Masaža takođe ublažava pojavu gasova i grčeva i tenzije u mišićima,utiče na smanjenje hipertonusa mišića.
MASAŽA BEBA PROMOVIŠE RELAKSACIJU KOJA SE OGLEDA KROZ:
- Bolji i kvalitetniji san
- Veća fleksibilnost mišića i bolji tonus
- Regulacija ponašanja
- Mogućnost da se beba opusti i samu sebe umiri
- Redukcija hormona stresa
Kada masirati bebu?
Sa masažom se može početi odmah posle rođenja, bez ikakvog straha. To će bebi puno pomoći u navikavanju na novu sredinu. Jedino treba voditi računa o pupku ako nije otpao. Masaža daje detetu osećaj sigurnosti, a time i samouverenost za kasniji život.
Najbolje vreme za izvođenje masaže je kada je beba raspoložena, a naravno i osoba koja primenjuje masažu. Najbolje je bebu masirati između obroka, kada nije ni sita, ni gladna.
Masaža se može koristiti i za opuštanje deteta, uveče posle kupanja, pre spavanja ako je beba nervozna, uplašena, uznemirena, hiperaktivna, sa poremećajem pažnje(stariji uzrast), najmanje pola sata posle jela ili se može koristiti u toku dana ako se želi postići suprotan efekat, da se dete aktivira, probudi, pripremi za vežbe.
U slučaju da je cilj masaže opuštanje koriste se pokreti glađenja u smeru rasta dlake tj.niz dlaku,a u slučaju aktivirajuće masaže potrebno je vršiti pokrete glađenja uz dlaku tj.suprotno od smera rasta dlake.
Koji su uslovi potrebni za masažu bebe?
Prostorija treba da bude dobro ugrejana, jer se masaža ne radi preko odeće. Mora biti udoban položaj roditelja i bebe,na krevetu, podu, stolu za presvlačenje ili je dete u krilu. Ruke osobe koja radi masažu moraju da budu tople, bez nakita i sa posečenim noktima koji neće povrediti kožu deteta.
Za masažu treba koristiti ulje za bebe , naša preporuka je Colief bebi ulje za masažu.
Tehnika masaže beba
Pritisak rukama ne treba da bude prejak, jer će se beba rasplakati, ali ni preslab, jer će je to samo golicati.
Tokom masaže, važno je da pokreti budu nežni i sigurni. Dok masirate bebu, ne prekidajte kontakt. Neka svakog trenutka, ako ne obe, barem neka jedna ruka dodiruje i masira bebu, tako da masaža ima kontinuitet. Sve vreme dok traje masaža, nežno gledajte svoju bebu, pričajte joj, šaljite joj poruke ljubavi. Tako stimulišete sva čula, a gledanjem u oči uspostavljate intenzivnu vizuelnu komunikaciju. Manje delove masirajte vrhovima prstiju, a veće celim dlanom.
Na samom početku, masaža treba da traje 2-3 minuta, a može biti opšta (masaža celog tela) ili parcijalna (masaža samo određenog dela tela). Postepeno treba povećavati i trajanje masaže i delove tela koje masirate.
Naročito je važno masažu započeti od nežne masaže glave, sa akcentom na zadnji deo vrata, preko grudnog koša, ramenog pojasa, sve do šake i prstiju ( najviše obratiti pažnju na masažu dlanova, svakog prsta posebno, sa blagom trakcijom i masažom prostora između prstiju).
Kako se masira stomačić ako beba ima grčeve?
Ukoliko beba ima grčeve, jako će joj koristiti masaža trbuha, tako što masažom pratite liniju creva preko bebinog stomaka. Masirate celim dlanom, u pravcu kazaljke na satu, Zatim direktno trljajte. Nežno masirajte pupak i pravite kružne pokrete od sredine prema spolja. Zatim prelazite na masažu nožica, sa akcentom na masažu tabana, kružnim pokretima ( refleksna terapija), sa blagim pritiskom, masažu svakog prsta, blagom trakcijom i masažom prstora između prstića.
Masaža stomačića će pomoći i bebama koje imaju zatvor.!
Posle devetog meseca, dete počinje da se kreće i na taj način upoznaje i istražuje svet oko sebe. Zato se može desiti da masažom neće biti toliko oduševljeno, ili će je čak odbijati. To ne znači da posle devetog meseca prekidate sa masažom, nego da je prilagođavate detetovim potrebama i željama.
Kada se savlada strah i nesigurnost i beba se navikne na novu aktivnost vreme dok traje masaža postaje pravo uživanje za sve.
Colief bebi ulje za masažu se koristi od 3+ meseca.