MUČNINA I POVRAĆANJE U TRUDNOĆI
Mučnina i povraćanje u trudnoći se javljaju kod dve od tri trudnice. Posebno u prvom tromesečju trudnoće.
Mučnine ne traju celu trudnoću. Najčešće se smiri nakon 12. nedelje trudnoće, a kod nekih trudnica mučnine mogu potrajati do 16. nedelje.
Mučnine u trudnoći, ako su u granicama normale, nisu opasne za bebu ali buduću mamu mogu jako iscrpiti, pogotovo ako mučnina traje tokom celog dana, a ne samo ujutro.
Bez brige, to je najčešće znak da je trudnoća regularna i da sve ide kako treba.
Zašto dolazi do mučnina u trudnoći?
Smatra se da su hormoni „krivci“ za mučninu u ranoj trudnoći. U tom periodu dolazi do porasta vrednosti dva hormona: hormona trudnoće ß-hCG (humani horionski gonadotropin) i estrogena.
Hormon trudnoće održaava snabdevanje tela estrogenom i progesteronom i sprečava menstruaciju. U ranoj trudnoći najbrže raste njegova prisutnost u telu, svaka tri dana ima ga dva i po puta više.
Ovo je jedno od mogućih objašnjenja zašto se javljaju mučnine u trudnoći ipak ,moguće je i da je nagli rast hormona nepovezan s mučninama, da se jednostavno te dve pojave javljaju istovremeno.
Promena količine hormona u telu utiče i na brz pad šećera u krvi što kod svake osobe uzrokuje mučnine.
Pojedine trudnice tokom trudnoće postanu izuzetno osetljive na pojedine mirise i okuse.
Većini trudnica se početkom trudnoće smuči kada pomisle na cigarete, alkohol, meso ili jaja. Smatra se da tako telo podsvesno štiti novi život od mogućih materija koje mogu štetno uticati na razvoj deteta.
Istraživanje naučnika sa Sveučilišta Cornell u New Yorku je analizom 80.000 trudnoća pokazalo da trudnice pre svega stvaraju odbojnost prema namirnicama koje štete zdravlju bebe.
Kako olakšati mučnine u trudnoći?
Mnoge buduće mame se osećaju loše i iscrpljeno od povraćanja. I nije im dovoljno to što znaju da će mučnine prestati.
Ako patite od mučnina, možete isprobati sledeće savete kako bi ih ublažili:
- Jedite manju količinu obroka i ubacite međuobroke kako vam želudac nikad ne bi bio prazan. Hrana bogata proteinima i složeni ugljeni hidrati posebno pomažu. I bez obzira na to što jedete, pokušajte jesti sporo.
- Nemojte leći neposredno nakon obroka nego prošetajte. Probava je ionako usporena zbog trudnoće, a ležanje je dodatno usporava.
- Ne skačite ujutro iz kreveta. Polako se dižite.
- Izbegavajte hranu i pića koja uzrokuju mučninu.
- Jedite hladniju hranu. Toplija hrana ima jaču aromu.
- Tečnost pijte između obroka, ne uz obrok. Ispijanje tečnosti gutljaj po gutljaj dobar je način da ostanete hidrirani bez da unosite veće količine tečnosti od kojih će vam biti mučno.
- Ako puno povraćate, umesto vode počnite piti izotonične rastvore bogate elektrolitima, soli, glukozom i natrijumom.
- Pokušajte izbegavati tople i zagušljive prostorije, korišćenje intenzivnih parfema i vožnje autobusom ili autom.
- Takođe, prenatalne vitamine pijte u vreme kada znate da nećete povraćati kako ne bi izbacili sve toliko potrebne vitamine i minerale.
Preporuke lekara
- Koristiti vitamin B6 (piridoksin) sam ili u kombinaciji kao farmakoterapiju prvog reda jer je bezbedan i efikasan.
- Đumbir se može koristiti kao nefarmakološka opcija jer je ima blagotvorne efekte u lečenju mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
NAVOsolv je inovativna kombinacija đumbira, magnezijuma i vitamina B6 u kesicama koja brzo i jednostavno smanjuje mučninu i povraćanje tokom trudnoće.